Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sutanna
13.02.2013 07:10

Abdykacja papieża. Jak Benedykt XVI będzie ubierał się po niej?

Nie ma żadnego precedensu, który mógłby być wskazówką, jak po ustąpieniu powinien ubierać się biskup Rzymu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO)

Wśród wielu niewiadomych i niejasności, jakie pojawiają się w związku z zapowiedzią ustąpienia Benedykta XVI, jest także i ta, jak będzie ubierał się po abdykacji: czy wciąż w papieską sutannę czy tak, jak kardynał. Zastanawiają się nad tym media we Włoszech.

Włoska historyk sztuki Marzia Cataldi Gallo, autorka książki o szatach papieży, powiedziała portalowi Vatican Insider, że nie ma żadnego precedensu, który mógłby być wskazówką, jak po ustąpieniu powinien ubierać się biskup Rzymu.

Przypomniała, że dokument z końca XIII wieku _ Rationale divinorum officiorum _ stanowi jedynie, że papież musi mieć białą sutannę i czerwone buty. O przypadku abdykacji w ogóle natomiast w tym tekście się nie wspomina.

Żadnej podpowiedzi nie można znaleźć w często przywoływanej obecnie historii Celestyna V, który zrezygnował w 1296 roku z urzędu papieża. Wiadomo jedynie, że został zamknięty w klasztorze.

- _ Bardzo możliwe jest to, że Benedykt XVI powróci do szat kardynalskich, ponieważ de facto powróci do godności kardynała _ - uważa Marzia Cataldi Gallo.

Przy okazji zwraca się uwagę na to, że obecny papież z ogromną troską wybierał swą garderobę, wracając niekiedy do tradycyjnych elementów nieznanych od lat. Najlepszym tego przykładem jest camauro, czerwony aksamitny beret z futrem z gronostajów, noszony przez papieży do XVIII wieku i przywrócony potem przez Jana XXIII. Z drugiej strony jednak należy pamiętać o ogromnej skromności Benedykta XVI, która być może również wyrażać się będzie w jego wyglądzie.

Czytaj więcej w Money.pl
Co z papieskim pierścieniem? Eksperci... Nie ukaże się zapowiadana wcześniej czwarta encyklika Benedykta XVI, poświęcona wierze.
Abdykacja Benedykta XVI. _ La Repubblica _: _ Rewolucyjny akt _ papieża La Repubblica wyraża przekonanie, że abdykacja Benedykta XVI to znak wdarcia się nowoczesności do instytucji liczącej 2 tysiące lat.
Palikot napisał opowiadanie o papieżu Dla tego posła nie ma już żadnych świętości, pisze Maciej Czujko.
Tagi: sutanna, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz