Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
abw
20.08.2012 10:28

Afera Amber Gold: Prokuratura sprawdza dla kogo spółka kupiła złoto

Prokuratura nie potwierdza, że pieniądze Amber Gold były wywożone z kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku sprawdza, czy złoto znalezione podczas przeszukania siedzib spółek i miejsc mających związek z działalnością firmy Amber Gold było przechowywane na potrzeby jej klientów.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszukali w ubiegłym tygodniu, na zlecenie prokuratury, 14 miejsc związanych z działalnością Amber Gold oraz OLT Express.

Śledczy zabezpieczyli dane teleinformatyczne oraz około 500 segregatorów, w których znajdowały się faktury, przelewy związane z działalnością poszczególnych firm, a także 57 kilogramów złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra.

- _ Bardzo istotnym ustaleniem będzie teraz jednoznaczne stwierdzenie, czy firma Amber Gold zabezpieczone złoto kupiła dla siebie i na własny rachunek, czy te kruszce zostały zakupione w celu przechowania dla swoich klientów i osób, które zawarły umowy o lokaty terminowe _ - powiedział dziennikarzom Wojciech Szelągowski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Szelągowski był też pytany o weekendowe doniesienia mediów o tym, że w firmie Marcina P. podczas przeszukania odkryto milion złotych w gotówce. - _ Nie posiadam żadnej wiedzy dotyczącej ujawnienia jakichś dodatkowych kwot poza kruszcami _ - powiedział.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m243244.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sledztwo;w;sprawie;amber;gold;gowin;przekaze;nowe;fakty,21,0,1144341.html) *Gowin zda relację o Amber Gold. Sędziowie oburzeni * Minister sprawiedliwości przedstawi najnowsze informacje dotyczące spółki i jej szefa. - _ Obecnie nie posiadam jakichkolwiek informacji mogących potwierdzić bądź zaprzeczyć informacjom o tym, że pieniądze Amber Gold były wywożone z kraju. Nie jest także wiadomo, czy taka wersja śledcza jest w ogóle analizowana _ - tak Szelągowski skomentował inne doniesienia medialne, że pieniądze spółki mogły być wywożone w samolocie do Niemiec.

- _ Nie posiadam żadnych informacji w zakresie badania ewentualnych powiązań Marcina P. z innymi osobami. Jeśli takie powiązania nawet są badane, to sam fakt ich przeprowadzania jest objęty tajemnicą postępowania przygotowawczego _ - dodał Szelągowski.

Według TVN24 Marcin P. w sprawie linii lotniczych OLT Express miał się kontaktować w jednym trójmiejskich biznesmenów, powiązanym z nieżyjącym gangsterem Nikodemem S. pseudonim Nikoś.

Szelągowski wyjaśnił, że na obecnym etapie głównym zadaniem dwuosobowego zespołu prokuratorów prowadzącego śledztwo w sprawie Amber Gold będzie _ bardzo wnikliwa i drobiazgowa analiza _ zgromadzonych podczas przeszukania materiałów.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/99/m130659.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;bedzie;wnioskowac;o;komisje;sledcza;w;sprawie;amber;gold,38,0,1144358.html) *Chcą komisji śledczej ws. Amber Gold * _ Instytucje państwowe pozwalają takiej dużej firmie jak Amber Gold przez lata funkcjonować w sposób taki, że doprowadził już do zrujnowania tysięcy Polaków _. Prezesowi Amber Gold Marcinowi P. postawiono w miniony piątek sześć zarzutów. Zarzucono mu prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej, prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych bez wpisu do rejestru działalności kantorowej, posłużenie się fałszywymi potwierdzeniami przelewów na kwotę 50 mln zł podczas rejestracji spółki przed sądem.

Marcin P. jest też podejrzany o niezłożenie sprawozdania finansowego spółki za lata 2009, 2010 i częściowo 2011 r., do czego się przyznał.

Wobec podejrzanego nie zastosowano aresztu tymczasowego - ma dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Takie będą skutki afery Amber Gold Komitet Stabilności Finansowej chce zaostrzenia prawa.
Klienci Amber Gold mogą nie odzyskać pieniędzy. Oto powody Złoto znalezione w lokalach firmy i w mieszkaniu Marcina P., nie musi być przeznaczone na spłatę klientów. Eksperci wskazują grzechy śledczych.
Nieoficjalne dane Money.pl: Dlaczego prokuratura nie ochroniła klientów Amber Gold? Urzędnicy państwowi ani razu nie sprawdzili, co firma robi z depozytami. Nie powstała też ani jedna opinia biegłego na temat spółki.
Tagi: abw, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz