Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korupcja w chinach
23.07.2013 06:21

Afera korupcyjna w Chinach. Koncerny farmaceutyczne objęte śledztwem

Nie tylko GSK, oficjalnie oskarżona już przez chińskie władze, ale też co najmniej sześć wielkich firm farmaceutycznych korumpowało personel medyczny w Chinach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Morrhigan/iStockphoto)

Brytyjska firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline (GSK) i kilka innych gigantów z tej branży korumpowało lekarzy i urzędników, by zwiększyć sprzedaż i ceny leków oferowanych w Chinach - pisze _ New York Times _.

Według dokumentów, do których dotarł nowojorski dziennik, nie tylko GSK, oficjalnie oskarżona już przez chińskie władze, ale też co najmniej sześć wielkich firm farmaceutycznych korumpowało personel medyczny w Chinach. Są wśród nich takie giganty jak Merck, Novartis, Roche i Sanofi. Pieniądze przekazywane były za pośrednictwem agencji turystycznych i innych firm, np. specjalizujących się w organizowaniu konferencji.

Od 2007 roku GSK przekazała blisko 4,9 mld dolarów ponad 700 firmom, które pośredniczyły w jej zabiegach o pozyskanie życzliwości wpływowych osób. Czterech wysokiej rangi chińskich menedżerów zostało zatrzymanych w związku z tą aferą.

Chińskie władze poinformowały w ubiegły poniedziałek, że dochodzenie wykazało, iż GSK przekupywała - przez długi okres - chińskich urzędników państwowych, stowarzyszenia medyczne, przedstawicieli władz, szpitale i lekarzy.

_ NYT _ powołuje się na takie dokumenty jak rachunki hotelowe, wizy turystyczne i bilety lotnicze. Osoby, o których względy zabiegały firmy farmaceutyczne podróżowały do Australii, Włoch, Japonii, Korei, USA i wielu chińskich miast.

Agencja turystyczna Shanghai Linjiang International Travel Agency otrzymywała najwięcej lukratywnych kontraktów od koncernów farmaceutycznych. Nie dokonywała ona sama zbyt wielu rezerwacji, ale działała jako _ platforma finansowa _, która pozwoliła GSK stworzyć gigantyczny fundusz przeznaczony na kupowanie wpływów - podaje nowojorski dziennik.

Skandal ten nadwerężył reputację GSK, największej brytyjskiej firmy farmaceutycznej, którą chińscy śledczy porównali podczas konferencji prasowej do _ bossa organizacji przestępczej _ - pisze _ NYT _.

Eksperci badający przestępstwa korporacyjne wyjaśniają, że agencje turystyczne, firmy marketingowe i konsultingowe są bardzo często wykorzystywane do prania pieniędzy i tworzenia _ funduszy korupcyjnych _ w Chinach - podaje _ NYT _.

_ Jak jednak tak mała firma jak Linjiang zdołała zyskać zlecenia od wielu spośród największych na świecie firm farmaceutycznych pozostaje tajemnicą _ - pisze _ NYT _.

Również brytyjski dziennik _ Times _ podał, że prowadzone w Chinach śledztwo objęło również inne firmy farmaceutyczne działające w Chinach.

W czerwcu firma GSK informowała, że zbadała anonimowe doniesienia o rzekomych łapówkach, wręczanych przez jej pracowników lekarzom w Chinach, ale nie znalazła żadnych dowodów, które wskazywałyby na naganne postępowanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Chińscy urzędnicy w panice. Wyprzedaż! Władze komunistycznej partii zapowiedziały twardą walkę z korupcją i prześwietlanie majątków urzędników.
Firmy farmaceutyczne ujawniają komu płacą Koncerny tłumaczą, że nie chcą ukrywać swoich powiązań. Na Zachodzie od lat ujawniają takie dane. W Polsce były to dotychczas pojedyncze przypadki.
Obiecują, że teraz będą "czyści jak łza" Szef komunistycznej partii Xi Jinping ogłosił powołanie nowego organu do walki z nadużyciami.
Tagi: korupcja w chinach, glaxosmithkline, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz