Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
news of the world
22.01.2013 19:24

Afera podsłuchowa w Wielkiej Brytanii sięga Scotland Yardu

Dotyczyły ofiar przestępstw, wypadków, incydentów i zbrodni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ed Yourdon/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Były funkcjonariusz Scotland Yardu Paul Flattley i dziennikarka tabloidu _ The Sun _ Virginia Wheeler zostali oskarżeni o przyjęcie i wręczenie łapówek w zamian za poufne informacje - poinformowała Sky TV.

Między majem 2008 r. a wrześniem 2011 r. Wheeler miała przekazać Flattleyowi ok. 6,5 tys. funtów za informacje dotyczące okoliczności śmierci 14-letniej dziewczynki. Inne informacje dotyczyły ofiar przestępstw, wypadków, incydentów i zbrodni.

Informacje te gazeta wykorzystała do opublikowania relacji przedstawianych jako _ ekskluzywne _, co miało na celu podniesienie czytelnictwa i sprzedaży.

Flattley i Wheeler zostali aresztowani w ramach policyjnej operacji _ Elveden _ prowadzonej w związku z podejrzeniami o przekupywanie przez brytyjskie tabloidy policjantów i innych urzędników. Początek ich procesu wyznaczono na 1 lutego.

_ Elveden _ to jedna operacji policyjnych wszczętych w związku z tzw. aferą podsłuchową, w której nieistniejący już tabloid _ News of the World _ korzystając m.in. z usług hakerów pozyskiwał nielegalnie informacje.

Jak dotąd w związku z operacją _ Elveden _ aresztowano 56 osób, z czego osiem to byli lub obecni policjanci. Sześciu osobom postawiono zarzuty, dwie muszą się liczyć z dalszym postępowaniem wobec nich.

Wśród oskarżonych jest m.in. Rebekah Brooks, była redaktor naczelna _ News of the World _ i _ The Sun _, a ostatnio dyrektor koncernu prasowego News International należącego do grupy News Corp. Ruperta Murdocha. Wśród aresztowanych są też: były reporter _ The Sun _ John Kay oraz pracownica ministerstwa obrony Bettina Jordan-Barber.

W związku z aferą podsłuchową zarzuty postawiono także byłemu dyrektorowi ds. komunikacji w kancelarii premiera Davida Camerona Andy'emu Coulsonowi i byłemu korespondentowi _ News of the World _ pisującemu o dworze królewskim Clive'owi Goodmanowi.

Coulson i Goodman oskarżeni są o próbę przekupstwa w celu uzyskania dostępu do tajnego spisu prywatnych numerów telefonów członków rodziny królewskiej w intencji włamywania się do ich skrzynek głosowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Raport, który wstrząśnie Wielką Brytanią Gdy raport zostanie oficjalnie opublikowany jutro po południu, Cameron wygłosi oświadczenie w Izbie Gmin.
Doradca premiera będzie oskarżony o korupcję Były doradca ds. mediów premiera Davida Camerona, Andy Coulson i była królowa angielskich tabloidów Rebekah Brooks zostaną oskarżeni o korupcję.
Nie przestraszyli się. Pokazali nagiego księcia Brytyjski tabloid "The Sun" opublikował zdjęcia rozebranego księcia Harryego.
Tagi: news of the world, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz