Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
10.08.2009 13:22

Afera szpiegowska Rio Tinto. Kolejne oskarżenia

Chiny uważają, że przez pracowników koncernu straciły 100 miliardów dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Phil Scoville/CC/Flickr)

*Chińskie władze wysuwają kolejne oskarżenia w aferze szpiegowskiej z udziałem pracowników brytyjsko-australijskiego koncernu stalowego Rio Tinto. *

Z raportu opublikowanego na stronie chińskiego Biura ds. Ochrony Tajemnic Państwowych wynika, że pracownicy Rio Tinto zajmowali się szpiegostwem w Chinach od co najmniej 6 lat, narażając Państwo Środka na straty rzędu 100 miliardów dolarów.

W ubiegłym miesiącu w Szanghaju zatrzymano czterech pracowników biura Rio Tinto - trzech Chińczyków i szefa przedstawicielstwa, Australijczyka Sterna Hu. Cała czwórka trafiła potem do aresztu pod zarzutem szpiegostwa.

_ - Na twardych dyskach komputerów zarekwirowanych w biurze Rio Tinto znaleziono dowody na to, że pracownicy koncernu posiadali poufne dokumenty dotyczące chińskiego przemysłu staloweg _o - stwierdzono w raporcie.

Rio Tinto miało też działać na szkodę Chin - w porozumieniu z innymi koncernami znacznie zawyżając ceny eksportowanych do Chin rud żelaza.

Z informacji przekazywanych przez chińskie media wynikało, że zatrzymanie Sterna Hu i jego podwładnych mogło mieć bezpośredni związek z ujawnieniem strategii Chin, które w tym czasie prowadziły negocjacje dotyczące dostaw australijskich rud żelaza.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: chiny, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz