Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera szpiegowska Rio Tinto. Kolejne oskarżenia

0
Podziel się:

Chiny uważają, że przez pracowników koncernu straciły 100 miliardów dolarów.

Afera szpiegowska Rio Tinto. Kolejne oskarżenia
(Phil Scoville/CC/Flickr)

Chińskie władze wysuwają kolejne oskarżenia w aferze szpiegowskiej z udziałem pracowników brytyjsko-australijskiego koncernu stalowego Rio Tinto.

Z raportu opublikowanego na stronie chińskiego Biura ds. Ochrony Tajemnic Państwowych wynika, że pracownicy Rio Tinto zajmowali się szpiegostwem w Chinach od co najmniej 6 lat, narażając Państwo Środka na straty rzędu 100 miliardów dolarów.

W ubiegłym miesiącu w Szanghaju zatrzymano czterech pracowników biura Rio Tinto - trzech Chińczyków i szefa przedstawicielstwa, Australijczyka Sterna Hu. Cała czwórka trafiła potem do aresztu pod zarzutem szpiegostwa.

_ - Na twardych dyskach komputerów zarekwirowanych w biurze Rio Tinto znaleziono dowody na to, że pracownicy koncernu posiadali poufne dokumenty dotyczące chińskiego przemysłu staloweg _o - stwierdzono w raporcie.

Rio Tinto miało też działać na szkodę Chin - w porozumieniu z innymi koncernami znacznie zawyżając ceny eksportowanych do Chin rud żelaza.

Z informacji przekazywanych przez chińskie media wynikało, że zatrzymanie Sterna Hu i jego podwładnych mogło mieć bezpośredni związek z ujawnieniem strategii Chin, które w tym czasie prowadziły negocjacje dotyczące dostaw australijskich rud żelaza.

ZOBACZ TAKŻE:

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)