Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera z Amber Gold. Żona prezesa została przesłuchana i wypuszczona

0
Podziel się:

Śledczy przesłuchiwali kobietę przez przez wiele godzin. Po udzieleniu wyjaśnień nie zatrzymano jej w areszcie.

Afera z Amber Gold. Żona prezesa została przesłuchana i wypuszczona
(PAP/Adam Warżawa)

Katarzyna P. - żona prezesa Amber Gold Marcina P. - usłyszała osiem zarzutów w głównym śledztwie dot. Amber Gold. Kobieta nie przyznała się do winy, udzieliła częściowych wyjaśnień. Zastosowano wobec niej dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

[aktualizacja 14:39]

Jak poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania. Katarzyna P. usłyszała zarzuty dotyczące popełnienia ośmiu przestępstw określonych w ustawie o rachunkowości, w kodeksie spółek handlowych oraz polegających na wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy.

Po zakończeniu prawie 5-godzinnego przesłuchania obrońca Katarzyny P. - Łukasz Daszuta poinformował dziennikarzy, że jego klientka nie przyznała się do winy i udzieliła częściowych wyjaśnień. Dodał, że zastosowano wobec niej środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju.

Daszuta zaznaczył, że zarzuty nie dotyczą działania na szkodę klientów firmy Amber Gold. _ - Są to zarzuty formalne dotyczące działania pani Katarzyny P., jako członka zarządu _ - dodał adwokat.

Kopania poinformował z kolei, że zarzuty dotyczą lat 2008-2012 i łączą się z funkcjonowaniem trzech spółek, w skład zarządu których wchodziła Katarzyna P. Dodał, że w spółkach Amber Gold Katarzyna P. pełniła funkcje prezesów i wiceprezesów m.in. w spółce Amber Invest oraz Amber Gold Usługi spółka z.o.o.

Dlaczego Gdańsk?Kopania dodał, że podejrzana jest przesłuchiwana w gdańskiej prokuraturze, mimo że śledztwo przeniesiono do Łodzi, bo przesłuchanie zaplanowano wcześniej i Katarzynę P. wezwano na dziś.

Po przesłuchaniu Katarzyny P. do Łodzi mają zostać przewiezione akta głównego śledztwa ws. Amber Gold - w sumie ponad 55 tomów akt głównych, ponad 500 kartonów i niemal 200 segregatorów z dokumentami finansowo-księgowymi firmy Amber Gold oraz 7 terabajtów danych w formie elektronicznej.

17 sierpnia Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła prezesowi Amber Gold Marcinowi P. sześć zarzutów, m.in. prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej oraz posłużenia się sfałszowanym potwierdzeniem przelewu na kwotę 50 mln zł. 29 sierpnia śledczy postawili mu zarzut oszustwa znacznej wartości. Przyjęto, że działał on w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc ze swej działalności stałe źródło dochodu. Grozi za to do 15 lat więzienia.

Chcą przenieść prezesa Amber Gold30 sierpnia sąd zdecydował - z powodu zagrożenia wysoką karą i obawy matactwa - o aresztowaniu Marcina P. na trzy miesiące.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/129/m242049.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/poradniki/artykul/straciles;pieniadze;w;amber;gold;tak;mozesz;je;odzyskac,84,0,1167956.html) *Straciłeś pieniądze w Amber Gold? Tak możesz je odzyskać * Zobacz opinię prawnika na temat sytuacji klientów gdańskiej spółki. Według łódzkiej prokuratury jest prawdopodobne, że aresztowany prezes Amber Gold Marcin P. zostanie przeniesiony do aresztu w Łodzi lub w okolicach; decyzja ma zapaść w najbliższych dniach.

Prokuratura Okręgowa w Łodzi - po decyzji Prokuratora Generalnego - prowadzi dwa śledztwa związane z Amber Gold, przejęte z gdańskiej prokuratury. Chodzi o główne śledztwo przeciwko prezesowi Amber Gold oraz postępowanie dot. Portu Lotniczego w Gdańsku i OLT Express.

To ostatnie zostało wszczęte po zawiadomieniu organizacji _ Stop korupcji _, która uważa, że Michał Tusk mógł działać na szkodę gdańskiego lotniska pracując równocześnie dla portu lotniczego i dla OLT Express. W śledztwie prokuratura bada działalność portu lotniczego w związku ze świadczeniem usług spółce OLT Express.

Co z portem lotniczym?Śledztwa ma prowadzić trzech prokuratorów z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Prokuratury Okręgowej w Łodzi; pomagać ma im dwóch delegowanych z gdańska śledczych oraz analityk. Łódzcy prokuratorzy otrzymali już akta śledztwa dot. tzw. karalnej niegospodarności na szkodę Portu Lotniczego w Gdańsku.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/75/m241739.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/klienci;amber;gold;dluzej;poczekaja;na;pieniadze,188,0,1169340.html) *Klienci Amber Gold dłużej poczekają na pieniądze * Śledztwo prokuratury, która bada przepływy finansowe spółki wydłuży się. Wszystko przez... . Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy.

20 września Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił upadłość likwidacyjną Amber Gold spółki z o.o. w Gdańsku. Sąd wezwał jej wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności do sędziego komisarza w sądzie w Gdańsku - mają oni na to czas do 25 grudnia.

Do końca września do prokuratury zgłosiło się ponad 8100 osób, które twierdzą, że firma jest im winna w sumie ponad 393 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Klienci Amber Gold chcą odzyskać pieniądze... od gibonów Łukasz Pałka pisze o tym, jak Marcin P. ośmieszył urzędników.
Marcin P. prawie uniknął aresztu. Sędzina chciała go wypuścić Za zarzucane prezesowi Amber Gold czyny, grozi nie mniej niż osiem lat więzienia.
_ Wałęsa wypowiedział coś niezwykle głupiego _ Józef Oleksy tłumaczy, dlaczego Marcin P. będzie mógł dalej działać.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)