Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Agencja Fitch ocenia sytuację finansową polskich miast

0
Podziel się:

Dzięki dobrej ocenie miasta mogą otrzymywać w bankach niskooprocentowane kredyty.

Agencja Fitch ocenia sytuację finansową polskich miast
(PAP/EPA)
bFfjiwUR

Agencja ratingowa Fitch utrzymała międzynarodowy, długoterminowy rating Rzeszowa na poziomie BBB ze stabilną perspektywą. Zdaniem prezydenta stolicy Podkarpacia Tadeusza Ferenca dzięki takiej ocenie miasto może otrzymywać w bankach niskooprocentowane kredyty.

Fitch w komunikacie napisał, że rating Rzeszowa odzwierciedla dobre zarządzanie strategiczne i finansowe miasta. W ocenie agencji w latach 2013-2015 miasto będzie stopniowo poprawiać swoje wyniki operacyjne w porównaniu do słabszych wyników odnotowanych w 2012 r., na które wpływ miały niższe dochody.

W ocenie Ferenca rating jest bardzo ważnym czynnikiem m.in. dla banków, które udzielają samorządowi kredytów. _ Ta ocena jest analizowana również przez firmy, które startują w przetargach i które patrzą, jakie są możliwości finansowe miasta _ - dodał Ferenc w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie.

bFfjiwUT

Jak podkreśliła skarbniczka rzeszowskiego urzędu miasta Janina Filipek, ocena ratingowa dotyczyła roku 2012; pod uwagę brany był także rok obecny i plany na 2014. _ Wiemy, że rok 2012 był rokiem spowolnienia gospodarczego i utrzymanie ratingu na poziomie dotychczasowym uważamy za sukces _ - podkreśliła.

Zadłużenie Rzeszowa wynosi 426 mln zł i jest jednym z najmniejszych wśród miast wojewódzkich.

Agencja zaznaczyła w komunikacie, że rating Rzeszowa może zostać w przyszłości podniesiony, jeśli m.in. utrzymana zostanie nadwyżka operacyjna 1,5 razy wyższa niż obsługa zadłużenia.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfjiwUZ
bFfjiwVu
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)