Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aig
26.02.2009 08:34

AIG się podzieli? By przetrwać lub zniknąć

Władze firmy rozmawiają z rządem USA o planie ratowania giganta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Władze firmy rozmawiają z rządem USA o planie uratowania pogrążonego w kłopotach giganta.

Jak donosi _ Financial Times _ najnowszy pomysł na zmniejszenie ryzyka bankructwa ubezpieczyciela przewiduje, że firma zostanie podzielona na trzy samodzielne jednostki kontrolowane przez amerykański rząd, który zamieniłby 80 proc. udziałów w grupie AIG na większe pakiety w poszczególnych, nowopowstałych dywizjach..

_ - Jeżeli plan zostanie zrealizowany rząd może złagodzić warunki albo nawet zlikwidować część udzielonej firmie pięcioletniej pożyczki w wysokości 60 mld dolarów _ - czytamy w _ FT _.

Jeżeli taki scenariusz zostanie zrealizowano oznaczałoby to koniec trwającej od 90 lat działalności AIG jako globalnego gracza na rynku ubezpieczeń.

Cytowani przez _ FT _ ludzie mający wiedzę na temat rozmów podkreślają, że operacja _ kontrolowanego rozpadu _ AIG miałaby stać się wzorcem dla innych instytucji pogrążonych w kłopotach. Chodzi m.in. o Citigroup.

Nowy plan oznacza, że AIG może nawet zniknąć. Niewykluczone, że stanie się tak, gdy rząd zdecyduje się na odzyskanie pieniędzy poprzez sprzedaż udziałów.

ZOBACZ REPORTAŻ BLOOMBERGA O NOWYCH POMYSŁACH NA RATOWANIE AIG (ang.):

Nie widać końca kłopotów. Wielka strata AIG

Pomysł wprowadzenia nowego planu ratunkowego pojawił się, gdy okazało się, że strata za IV kwartał 2008 roku może sięgnąć rekordowych 60 mld dolarów. Kłopoty największego amerykańskiego ubezpieczyciela stały się jednym z symboli kryzysu finansowego. Jesienią złość opinii publicznej w USA wywołały doniesienia o firmowej wycieczce do spa w Kalifornii. Pod pręgierzem oczekiwańbyli szefowie firmy musieli oddać wielomilionowe odprawy.

Zmuszona do wyprzedaży części aktywów - właściciela ma zmienić m.in. AIG Bank Polska, który w przeciwieństwie do macierzystej firmy ostatnio opublikował bardzo dobre wyniki finansowe- firma wciąż nie może stanąć na nogi. I to pomimo tego, że dostała od rządu USA 150 mld dolarów pomocy.

Ostatnio operacje AIGznalazły się pod lupą brytyjskiego nadzoru finansowego.Podobne do brytyjskiego śledztwo trwa też w USA. M.in. z powodu kłopotów finansowych amerykański gigant już zapowiedział, że nie będzie przedłużać umowy sponsorskiej z drużyną Manchesteru United.

Tagi: aig, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz