Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Air France oskarżone za katastrofę Airbusa

0
Podziel się:

Katastrofa na trasie Rio de Janeiro - Paryż w 2009 roku była nieumyślnym spowodowaniem śmierci - uznali śledczy.

Air France oskarżone za katastrofę Airbusa
(PAP/EPA)
bEJYqGPV

Francuskie organy śledcze oskarżyły linie lotnicze o _ nieumyślne spowodowanie śmierci _ w związku z katastrofą lotniczą na trasie Rio de Janeiro - Paryż w 2009 roku. Wcześniej taki zarzut postawiono producentowi samolotów - Airbusowi.

Airbus A330 linii Air France z 228 osobami na pokładzie spadł do Atlantyku 1 czerwca 2009 roku. Wszyscy pasażerowie zginęli. Nie ustalono dotychczas przyczyny katastrofy, gdyż nie odnaleziono czarnych skrzynek samolotu. Jako jedną z prawdopodobnych przyczyn wypadku specjaliści wskazali awarię czujników prędkości maszyny.

Adwokat przewoźnika Fernand Garnault poinformował w piątek, że francuskiemu koncernowi postawiono zarzut _ nieumyślnego spowodowania śmierci _ i wszczęto przeciw niemu postępowanie. W czwartek podobne oskarżenie sformułowały francuskie organy śledcze pod adresem konstruktora maszyny - europejskiego koncernu Airbus.

bEJYqGPX

Czarnych skrzynek nie ma do dziś. Zobacz archiwalny materiał AssociatedPress:

Przedstawiciele obu firm twierdzą, że postawienie im formalnych zarzutów jest przedwczesne, gdyż do tej pory nieznane są przyczyny katastrofy. _ Sprzeciwiamy się temu oskarżeniu (o nieumyślne spowodowanie śmierci). Wydaje się nam, że jest ono bezpodstawne _ - skomentował decyzję francuskiego sądu prezes Air France, Pierre-Henri Gourgeon.

Według dziennika Le Figaro, dopiero trzy miesiące po katastrofie airbusa na trasie Rio-Paryż Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego nakazała wymienić wszystkie sondy Thales w samolotach europejskich na amerykańskie modele typu Goodrich. W tle tej sprawy rozgrywa się walka o uniknięcie płacenia gigantycznych, sięgających milionów euro od osoby, odszkodowań dla rodzin ofiar tragedii.
Za kilka dni ma zacząć się kolejna, czwarta już, próba odnalezienia czarnych skrzynek airbusa na południowym Atlantyku w pobliżu wybrzeży Brazylii. Akcja odbędzie się w strefie o promieniu ponad 70 km i może potrwać do czterech miesięcy.

W wyniku dotychczasowych poszukiwań, z których ostatnie zakończyło się w maju ubiegłego roku, wydobyto około 50 ciał ofiar katastrofy i 3 proc. szczątków samolotu. Wstępny raport francuskiego Biura ds. Śledztw i Analiz BEA, zajmującego się badaniem katastrof lotniczych, wskazuje, że awaria czujników prędkości samolotu przyczyniła się do wypadku, ale sama w sobie nie wyjaśnia tej katastrofy.

bEJYqGQd

Linie Air France przekazały organom śledczym własny raport w tej sprawie, w którym obciążyły one koncern Airbus oraz producenta czujników prędkości firmę Thales. Francuski przewoźnik twierdzi, że w ciągu 10 miesięcy poprzedzających katastrofę wysyłał wiele sygnałów o licznych awariach czujników prędkości w samolotach tego konstruktora, ale ani Airbus ani Thales nie zareagowały na te ostrzeżenia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t115741.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/airbus;szykuje;sie;do;rekordowego;kontraktu,110,0,751726.html) Airbus szykuje się do rekordowego kontraktu Chodzi o kontrakt na dostawę 180 samolotów indyjskiemu przewoźnikowi IndiGo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t115400.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trzy;tygodnie;po;eksplozji;qantas;wznawia;loty;a;380,227,0,715747.html) Trzy tygodnie po eksplozji Qantas wznawia loty A 380 Australijskie linie wznowią loty części super jumbo jetów.
bEJYqGQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)