Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Akcje internetowych gigantów tanieją

Akcje Google, Yahoo! i Ebay straciły w ciągu 10 dni ponad 20 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Akcje firm z branży internetowej i high-tech odnotowują zazwyczaj większe wahania niż papiery innych branż - to nic nowego. Jednak do końca września rozwijały się lepiej niż słabnący Dow Jones. Teraz ceny lecą w dół.

Spadek kursów akcji dotkomów jest bardzo gwałtowny: w ciągu ostatnich dziesięciu dni Google spadł o 23 procent do 350 dolarów, Yahoo o 25 procent do 19,50 dolarów. Ebay odnotował 21 procentowy spadek do 16,70 dolarów. Dla porównania: w tym samym okresie czasu Dow Jones odnotował 13-procentowy spadek, Nasdaq 19-procentowy.

Co spowodowało taki rozwój sytuacji? Firmy takie jak Google były dotychczas ulubieńcami funduszy hedge. Jednak wiele z funduszy walczy teraz o przeżycie, sprzedając praktycznie wszystko, co mają w portfelu.

Dopiero nadchodzące tygodnie pokażą, w jaki sposób wiodące firmy rynku online potrafią radzić sobie z kryzysem. Ebay zapowiedział już zwolnienia - jednak z drugiej strony przeprowadził dużą akwizycję.

Pojawiły się również nowe plotki dotyczące fuzji Yahoo! Uważane za ostygłe ostatnio zainteresowanie AOL obudziło się na nowo, twierdzi branżowy blog Techcrunch: jeszcze w tym miesiącu Yahoo! może oznajmić, że przejmuje od Time-Warner całą platformę internetową AOL.

A Google? Henry Blodget, założyciel informacyjnego serwisu finansowego Silicon Alley Insider, uważa, że zarząd Google będzie musiał poradzić sobie z rosnącą presją udziałowców. Niezmiennie zachowawcza polityka informacyjna zarządu zostanie być może przełamana, niewykluczona jest również fala oszczędności.

Dla Blodgeta jest pewne, że z powodu spadających kursów akcje staja się coraz mniej atrakcyjnym środkiem, aby zatrzymywać utalentowanych pracowników - trwający od miesięcy exodus fachowców będzie trwał. _ - Czy to wszystko dobije Google? Naturalnie nie. Jednak wywoła to na pewno zmiany. Z punktu widzenia inwestorów zewnętrznych oznacza to prawdopodobnie coś dobrego _, sądzi Blodget.

| Dowiedz się więcej o kryzysie na rynkach |
| --- |

ZMASOWANA AKCJA BANKÓW CENTRALNYCH: **

Tagi: google, wiadomości, gospodarka, e-biznes
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz