Notowania

amazon w polsce
28.10.2014 13:36

Amazon pod Wrocławiem otwarty. Praca dla 2,5 tysiąca osób

Pracę znalazło 2,5 tysiąca ludzi. Zarabiają po 12,50 zł brutto na godzinę. Otrzymują też pakiet socjalny: obiad za złotówkę i darmowy dowóz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartłomiej Dwornik / Money.pl)
Tim Collins, wiceprezes ds. operacyjnych Amazon Europe<br/>

Dwa pierwsze centra logistyczne w Bielanach Wrocławskich pod Wrocławiem oficjalnie otworzył dziś światowy gigant sprzedaży wysyłkowej firma Amazon. Pracuje w nich 2,5 tys. osób, a w okresie świąt tymczasowo zatrudnionych zostanie dodatkowo 4 tys.

Aktualizacja 15:30

Jutro podobnej wielkości trzecie centrum zostanie otwarte w Sadach po Poznaniem. Te trzy centra logistyczne to pierwsze inwestycje Amazona w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak powiedział podczas otwarcia dyrektor operacyjny na Europę w firmie Amazon Tim Collins, trzy nowe centra w Polsce są najnowocześniejsze ze wszystkich 30, które Amazon posiada w Europie.

_ - Każde centrum kosztowało po 100 mln euro, ale dzięki tym inwestycjom pokryliśmy swoją siatką całą Europę. To doskonałe miejsce na obsługę wszystkich części kontynentu _ - mówił Collins. - _ O wyborze Polski zdecydowało przede wszystkim centralne położenie i bliskość kluczowych rynków. _

_ _

7 zaskakujących rzeczy w Amazonie. Maszyna jedząca pieniądze, Minionki, konfident...

  • Fot: Bartłomiej Dwornik/Money.pl
  • Fot: Bartłomiej Dwornik/Money.pl
  • Fot: Bartłomiej Dwornik/Money.pl
  • [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] Zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/7-zaskakujacych-rzeczy-w-amazonie-maszyna-jedzaca-pieniadze-minionki-konfident-g796289.html)

Collins chwalił też infrastrukturę w okolicach Wrocławia i dobry klimat dla biznesu. Podkreślił też, że równie ważnym argumentem do zainwestowania w Polsce była możliwość zatrudnienia pracowników o dużych umiejętnościach. O megarekrutacji prowadzonej przez Amazona przeczytasz w wywiadzie z Kerrym Personem, dyrektorem operacyjnym Amazon.com na Europę Środkową i Wschodnią.

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podkreśliła ogromny rozmach inwestycji oraz tempo prac._ - Amazon pokazał swą efektywność. Nikt nie wierzył, że w takim tempie uda się to skutecznie wybudować. To świadczy o dużym potencjale firmy, a jej założyciela, Jeffa Bezosa mogę porównać do Steve Jobsa - powiedziała wiceminister. Przy okazji podziękowała też za nieoczekiwaną decyzję Amazona o sponsorowaniu w dwóch ligowych meczach piłkarzy Śląska Wrocław. - Mam nadzieję, że dzięki wam sport również będzie się rozwijać. _

Wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz wyliczał z kolei, jaki wpływ na dolnośląski rynek pracy będzie miała amerykańska inwestycja. _ - Te 2,5 tysiąca zatrudnionych w tej chwili osób widać już we wskaźnikach, dotyczących bezrobocia - _ mówił Smolarz. _ - To spadek o 0,2 punktu procentowego, tylko dzięki tej inwestycji. _

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski powiedział, że inwestycja takiego potentata świadczy o tym, że region dobrze się rozwija. _ - Cieszę się, że taka nowoczesna, innowacyjna firma inwestuje na Dolnym Śląsku. My zainwestowaliśmy 220 mln zł w szkolnictwo zawodowe w regionie i praca w Amazonie będzie też poligonem doświadczalnym, czy absolwenci tych szkół odnajdą się w innowacyjnej firmie _ - dodał Przybylski.

Wójt gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik powiedział, że choć w ostatnich latach w gminie zainwestowano 4 mld zł i stworzono 30 tys. miejsc pracy to Amazon jest w gronie największych inwestorów._ - Wiedziałem, że coś z tego będzie od początku. Jesteście skazani na sukces _ - dodał Pacholik.

Kamień węgielny na budowie wmurowano w lutym 2014 r. Powstały dwie klimatyzowane hale magazynowe - każda o powierzchni około 100 tys. m kw. Praca może się odbywać na trzy zmiany, na razie centrum pracuje na dwie. Pracownicy magazynowi zarabiają po 12,50 zł brutto na godzinę (w Poznaniu stawka jest o 50 groszy wyższa), pracują po 10 godzin przez 4 dni w tygodniu. Otrzymują też pakiet socjalny m.in. obiad za złotówkę czy darmowy dowóz do pracy. Bez względu na staż pracy, mogą liczyć na 26 dni płatnego urlopu.

Tymczasem w Niemczech pracownicy pięciu tamtejszych centrów wysyłkowych firmy Amazon przerwali dziś pracę. Do strajku wezwał związek zawodowy sektora usług Ver.di, domagający się podwyżki płac i lepszych warunków pracy. Konflikt między pracownikami a dyrekcją trwa od roku.

Na porannej zmianie pracę przerwali pracownicy zakładów w Bad Hersfeld, Lipsku, Graben pod Augsburgiem, Werne i Rheinbergu. W akcji protestacyjnej bierze udział według danych związku zawodowego około 1750 osób. Strajk ma potrwać do jutra wieczorem z wyjątkiem Werne, gdzie ma zakończyć się na wieczornej zmianie. W części placówek akcja protestacyjna trwa od poniedziałku.

Dyrekcja amerykańskiej firmy, będącej największym na świecie sklepem internetowym, oświadczyła, że strajk nie ma wpływu na jej działalność, a zamówione towary dostarczane są do klientów punktualnie.

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Jest jednym z pionierów w sprzedaży przez internet. Swoją działalność rozpoczęła w 1994 r. Na początku swego istnienia Amazon był księgarnią internetową. Wkrótce asortyment firmy poszerzył się m.in. o takie artykuły jak: DVD, sprzęt komputerowy, elektronika, meble, towary spożywcze. Oddziały Amazona działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii i Brazylii. Od sierpnia 2013 r. Amazon jest również internetowym domem aukcyjnym.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: amazon w polsce, amazon, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz