Notowania

Amber Gold
07.08.2012 11:53

Amber Gold nie wypłacił pieniędzy klientom

Ludzie odchodzą z kwitkiem. Zobacz, jak firma Marcina Plichty może być ukarana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

Według informacji uzyskanych od klientów oddziału Amber Gold w Gdańsku dzisiaj przed południem nikomu z nich nie wypłacono pieniędzy. Zgodnie ze wczorajszą zapowiedzią prezesa Amber Gold firma miała zacząć wypłacać klientom pieniądze.

[Aktualizacja: 12:53]

[Na zdjęciu prezes Amber Gold Marcin Plichta]

Przed oddziałem przy ul. Stągiewnej w Gdańsku stoi kilkanaście osób. Placówka jest otwarta. Koordynator biura zarządu Amber Gold Lucyna Górecka odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy pieniądze są wypłacane i kiedy mogą zacząć być wypłacane. _ - Skoro była informacja, że dzisiaj będą wypłacane, to dzisiaj będą wypłacane _ - powiedziała.

Zapowiedziała, że jeszcze dzisiaj na stronie Amber Gold ma ukazać się odpowiedni komunikat. Zaprosiła do monitoringu strony internetowej AG. Prezes Amber Gold Marcin Plichta powiedział w poniedziałek, że _ od jutra (od wtorku) powinniśmy operacyjnie rozpocząć wypłatę środków klientom _. Dodał, że wypłata może potrwać trzy dni robocze.

Nie zdradził jednak, w jakim banku miałby być założony rachunek bankowy firmy. Zapewnił, że Amber Gold jest w stanie spłacić wszystkich swoich klientów. _ Udowodnimy to we wtorek _ - zapewnił. KNF umieściła Amber Gold na tzw. liście ostrzeżeń publicznych, ponieważ ma wątpliwości, czy spółka nie wykonuje czynności bankowych bez licencji.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Klienci są sfrustrowani

Ludzie, zgromadzeni przed siedzibą przedsiębiorstwa, mówią, że czują się oszukani zarówno przez Amber Gold, jak i przez państwo, które ich zdaniem, nie objęło parabanku odpowiednim nadzorem i nie przestrzegło klientów. Część zgromadzonych - wśród nich wielu emerytów - twierdzi, że powierzyło spółce całe swe życiowe oszczędności.

Ludzie zgromadzili się również przed krakowskim oddziałem Amber Gold. Mimo, że punkt powinien być czynny od 9-tej, nikt go nie otworzył, nie ma też mowy o wypłacaniu pieniędzy.

Co zrobi UOKiK?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ciągu najbliższych kilku dni zakończy analizę reklam i broszur informacyjnych Amber Gold, które mogły wprowadzić klientów w błąd. Urząd prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK mówi, że urząd sprawdza teraz oferty reklamowe kierowane do konsumentów przez Amber Gold. - _ Kończymy taką analizę, której wyniki poznamy w ciągu najbliższych kilku dni. To są wszelkie informacje, które były przekazywane przez spółkę klientom i wzbudziły nasze wątpliwości. To są informacje, które mówiły że takie produkty inwestycyjne jak lokata w złoto lub platynę mogły być zabezpieczone bankowym funduszem gwarancyjnym. Jeśli nasze wątpliwości się potwierdzą, to mamy możliwość wszczęcia postępowania administracyjnego i nałożenia na spółkę kary _ - uważa rzeczniczka.

POSŁUCHAJ RZECZNICZKI UOKiK:

Źródło: IAR

Ta może sięgnąć nawet 10 procent rocznych przychodów firmy. Małgorzata Cieloch przypomina, że wcześniej urząd kontrolował umowy i regulaminy Amber Gold, które ostatecznie zostały poprawione na korzyść klientów.

- _ W przypadku Amber Gold, UOKiK badał sprawę regulaminów i umów już w ubiegłym roku na jesieni. Wówczas spółka została poproszona o zmianę tych postanowień, które budziły wątpliwości i dokonała tych zmian _- dodaje Małgorzata Cieloch.

Czytaj więcej w Money.pl
Amber Gold zacznie wypłacać pieniądze? Prezes oskarża - _ Czujemy się zaszczuci przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Komisję Nadzoru Finansowego _ - żali się Marcin Plichta.
Złoto dla naiwnych. Dlaczego biznes z Amber Gold nie mógł się udać Money.pl sprawdził przyczyny kłopotów firmy kuszącej wielkimi zyskami.
Prawnik pozywających Amber Gold: Jeśli jest złoto, nie ma problemu 100 osób stara się odzyskać ponad 10 mln złotych wpłaconych na lokaty.
Tagi: Amber Gold, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz