Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

AMD sprzeda fabryki w Niemczech. Arabowie są chętni

0
Podziel się:

Inwestorzy z Abu Dhabi są gotowi wyłożyć 700 milionów dolarów.

AMD sprzeda fabryki w Niemczech. Arabowie są chętni
(PAP/EPA)

Amerykański producent półprzewodników AMD liczy, że mimo kryzysu gospodarczego uda mu się sprzedać swoje zakłady w Dreźnie inwestorom z Abu Dhabi. AMD jest w dużej mierze zdany na pieniądze z Emiratów.

Amerykański koncern ma otrzymać bezpośrednio 700 mln dolarów, 1,4 mld dolarów arabscy inwestorzy zainwestują w zakłady AMD. W zamian otrzymają akcje amerykańskiej firmy oraz dwie trzecie udziałów w joint venture, do którego wniesione zostaną zakłady produkcyjne. Podczas nadzwyczajnego zgromadzenia walnego, które zaplanowane jest na 10 lutego, zgodę na transakcję muszą wyrazić jeszcze akcjonariusze AMD.

Udziałowcy nie mają jednak zbyt dużego wyboru, jeśli chcą ocalić firmę: AMD nie stać już od dawna na utrzymanie zakładów. Załamanie na rynku komputerowym doprowadziło pod koniec roku do kolejnych strat finansowych. To już dziewiąta z rzędu strata kwartalna koncernu. Tym razem strata AMD wyniosła 1,4 mld dolarów. Spowodowany wysokimi odpisami i kosztami restrukturyzacji minus był większy, niż obrót koncernu: dochody załamały się o jedna trzecią do prawie 1,2 mld dolarów. Z powodu nikłego popytu, pod koniec lutego koncern wprowadzi w drezdeńskich zakładach skrócony czas pracy.

Nowi właściciele większościowi zakładów nad Łabą chcą produkować także na zlecenie innych producentów chipów. Przejęcie zakładów przez arabskich inwestorów uzgodniono już w październiku. Jednak w grudniu menadżerowie z nad Zatoki Perskiej wynegocjowali w grudniu jeszcze lepsze warunki. Mimo to Amerykanie mogą być zadowoleni ze znalezienia kupca. Konkurent Intel zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że zamknie pięć zakładów produkcyjnych i zwolni nawet 6 tys. pracowników. Tymczasem AMD zwalnia obecnie 1 100 osób - około dziewięciu procent załogi.

W obliczu niewielkiego wykorzystania, zakłady produkcyjne są w tej chwili poważnym obciążeniem dla producentów półprzewodników. Dlatego dla AMD ważne jest, by pozbyć się zakładów możliwie szybko. Sprzedaż może okazać się problematyczna z powodu konkurenta - Intela. Jak poinformował AMD, firma otrzymała zaproszenie do rozmów. Intel, największy na świecie producent procesorów, chce sprawdzić, czy plany AMD nie naruszają ewentualnie porozumień licencyjnych. Od lat 70-tych AMD wykorzystuje licencje Intela do produkcji tzw. technologii x86, na której bazuje do dzisiaj większość procesorów.

AMD i Intel są największymi dostawcami procesorów, mózgów każdego komputera. Intel ma około 80 procent udziałów w rynku i w ostatnich latach wykazywał przeważnie duże zyski. Tymczasem AMD walczy już od dłuższego czasu ze stratami.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)