Notowania

linie lotnicze
14.02.2013 06:45

American Airlines i US Airways stworzą największe linie lotnicze świata

Amerykańscy przewoźnicy powietrzni planują fuzję, która pozwoli im stworzyć jedne z największych linii lotniczych świata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(boeingdreamscape/CC/Flickr)

Amerykańscy przewoźnicy powietrzni American Airlines (AA) i US Airways (US) planują fuzję, która pozwoli im stworzyć jedne z największych linii lotniczych świata - podały w nocy media w USA, powołując się na kierownictwa obu firm.

Decyzję w sprawie połączenia podjęły wczoraj rady nadzorcze AA i US, przywoływane przez liczne źródła. Formalnie wiadomość ma zostać ogłoszona dziś.

Przewiduje się, że przedsiębiorstwo będzie działać pod marką American Airlines, ale szefem zostanie prezes US Airways, Doug Parker.

Połączenie linii wymaga jeszcze zgody urzędu ds. ochrony konkurencji, instytucji antymonopolowych, a także sądu.

Fuzja zakończy serię przejęć na amerykańskim rynku lotniczym: konsolidacji uległy wcześniej linie Delta i Northwest, United i Continental, a także Southwest i Airtran.

Dzięki fuzji American Airlines uzyska kapitał zbliżony do jej największego konkurenta, linii Delta. Rynkową wartość Delta Airlines szacuje się obecnie na 11 mld dolarów.

Jednak jak mówią doniesienia z USA, większość w nowej spółce - 72 proc. udziałów - będą mieli wierzyciele AA. W listopadzie 2011 roku firma AMR Corporation, właściciel linii lotniczych American, ogłosiła niewypłacalność i zwróciła się do sądu o ochronę przed wierzycielami.

Czytaj więcej w Money.pl
32 miliardy dolarów. Tyle kosztuje białoruska... Inwestorzy zagraniczni są zainteresowani kupnem Biełoruskalij, białoruskiego państwowego koncernu chemicznego.
Nie chcą fuzji z British Airways. Dlaczego? Skupiający pilotów związek zawodowy Sepal zapowiedział, że w trakcie rozmów z kierownictwem firmy zażąda anulowania jej fuzji z British Airways.
Będzie fuzja dwóch banków działających w Polsce Kierownictwo obu instytucji uzasadnia swój krok potrzebą uproszczenia i ujednolicenia struktur.
Tagi: linie lotnicze, american airlines, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, manager, strategie, zarządzanie, z rynku, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz