Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

American Express zarabia sporo mniej

0
Podziel się:

Zysk największej w USA firmy oferującej karty kredytowe spadł o prawie 80 procent.

American Express zarabia sporo mniej
(PAP/EPA)

Zysk American Express, największego amerykańskiego wydawcy kart płatniczych, spadł o prawie 80 procent.

Kryzys finansowy nie ominął także wydawców kart kredytowych. Mimo swojej, określanej jako zamożna, klienteli, American Express odnotował w czwartym kwartale dramatyczne załamanie zysków aż o 79 procent. Według koncernu, głównymi powodami zaistniałej sytuacji jest spadek konsumpcji klientów oraz wielomilionowe koszty restrukturyzacji.

American Express szacuje, że w bieżącym roku wydatki konsumentów spadną jeszcze bardziej, jednocześnie dojdzie do wzrostu niewypłacalności klientów oraz problemów ze spłata kredytów. Pod koniec 2008 roku zysk przedsiębiorstwa wyniósł 172 mln dolarów w porównaniu do 831 mln w roku ubiegłym.

"Jesteśmy rozczarowani"

Negatywny wpływ na wyniki miała między innymi zapowiedziana już w październiku likwidacja 7 tys. miejsc pracy, której koszty wyniosły 273 mln dolarów. Obrót spadł o 11 procent do 6,51 mld dolarów. _ - Oczywiście jesteśmy rozczarowani wynikiem _ - mówi szef American Express, Kenneth Chenault (na zdjęciu).

Jednak pod względem spadku wydatków klientów, American Express znajduje się i tak w lepszej sytuacji, niż konkurencja.

Widoczne są różnice w rozwoju działalność American Express w poszczególnych regionach: w USA zysk spadł o prawie 43 procent do 4 mln dolarów, obrót spadł o 13 procent, średnie obciążenie z karty kredytowej spadło również o 13 procent.

Tymczasem zysk z działalności poza USA spadł jedynie o 8 procent do 36 mln dolarów; przeciętne obciążenie z karty kredytowej spadło o 2 procent. W 2008 roku obroty przedsiębiorstwa wzrosły o 3 procent do 28,37 mld dolarów. Zysk zmalał jednak o 34 procent do 2,63 mld dolarów.

ZOBACZ TAKŻE:

American Express przekształcił się w bank

Pod koniec ubiegłego roku American Express przekształcił się w bank. Umożliwi to przedsiębiorstwu częściowe pokrycie, coraz trudniejszego w czasach kryzysu finansowego, refinansowania wkładami klientów. W styczniu amerykańskie ministerstwo finansów wsparło American Express przejmując akcje uprzywilejowane za kwotę 3,4 mld dolarów.

ZOBACZ REPORTAŻ O TYM JAK INWESTORZY ZAREAGOWAlI NA WYNIKI AMERICAN EXPRESS (ang.):

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)