Notowania

Przejdź na
polityka w usa
08.02.2010 19:00

"Ameryka upadnie jak Polska przez liberum veto"

Senatorowie mogą blokować nominacje do rządu w imię partyjnych interesów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Publicysta i laureat Nagrody Nobla z ekonomii Paul Krugman dostrzega analogię między Sejmem w szlacheckiej Polsce a Senatem USA. Przepowiada półżartem upadek Ameryki. *

W poniedziałkowym _ New York Timesie _ Krugman pisze o regułach proceduralnych w Senacie, które umożliwiają pojedynczym senatorom blokowanie nominacji do rządu po to, by wytargować dla swego stanu korzystne inwestycje albo fundusze.

Senator z Partii Republikańskiej (GOP) Christopher Bond użył tych reguł, aby zmusić rząd i zdominowany przez Demokratów Kongres do zaaprobowania projektu budowlanego w Kansas City w jego macierzystym stanie Kansas.

Bond przez 9 miesięcy blokował w tym celu nominację szefa General Services Administration, agencji federalnej, która zajmuje się budynkami i zakupami rządowymi.

Ostatnio inny senator republikański Richard Shelby zablokował w ten sposób wszystkie 70 nominacji na stanowiska nie obsadzone jeszcze przez administrację prezydenta Baracka Obamy.

Shelby domaga się zgody administracji i Kongresu na powstanie centrum antyterrorystycznego w swoim stanie Alabama i kontraktu na budowę tankowca.

Krugman zwraca uwagę, że w przeszłości senatorowie rzadko korzystali ze wspomnianej możliwości blokowania posunięć rządu. Obecnie jednak życie polityczne w USA jest dużo bardziej spolaryzowane i będąca w opozycji GOP - jak twierdzi autor - robi wszystko, aby utrudnić pracę ekipie Obamy.

Efektem - kontynuuje - jest paraliż procesu legislacyjnego, który uniemożliwia przeprowadzenie ważnych reform.

Noblista przywołuje przykład polskiego Sejmu w XVII i XVIII wieku, który - jak przypomina - był unieruchomiony przez liberum veto, co doprowadziło do upadku Polski. Podobny los - dodaje półżartem - grozi Ameryce z powodu samowoli senatorów.

_ - Jesteśmy sparaliżowani przez procedurę. Zamiast powtórki zmierzchu i upadku Cesarstwa Rzymskiego, powtarzamy rozpad XVIII-wiecznej Polski _ - pisze prowokacyjnie.

Przypominając, że po rozbiorze Polski powstał Mazurek Dąbrowskiego zaczynający się od słów: _ Jeszcze Polska nie zginęła _, autor konkluduje: _ Cóż, Ameryka jeszcze nie zginęła, ale Senat nad tym pracuje _.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: polityka w usa, stany, usa, upadek, liberum veto, senat, blokada, noblista, krugman, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz