Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dług
05.03.2008 14:24

Amerykanie nie wiedzą, co to jest dług

Większość społeczeństwa nie ma pojęcia o oprocentowaniu i okresie spłaty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Naukowcy z Harvard Business School, Dartmouth College i firmy TNS przeprowadzili wśród Amerykanów ankietę, w której pytali o ich zadłużenie.

Okazało się, że olbrzymia część mieszkańców USA nie rozumie czym jest dług.

Podczas badań 1000 osobom postawiono następujące zadanie: mieli oni wyobrazić sobie, że mają dług określonej wielkości i spłacają go w ratach. Na tej podstawie powinni wyliczyć, jak długo zajmie im spłacenie długu.

Jedynie 35,9 proc. pytanych wiedziało, ile lat minie, aż ich dług się podwoi. Aż 18,2 proc. w ogóle nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, a 31,9 proc. podało zbyt długi okres.

Specjaliści przypuszczają, że być może niezrozumienie natury zadłużenia oraz kłopoty z prawidłowymi wyliczeniami są przyczynami, dla których Amerykanie tak mocno się zadłużają.

Aż 26 proc. pytanych stwierdziło, że mają tak duże długi, iż nie są w stanie ich spłacić. Tylko 61 proc. badanych mówi, że ich zadłużenie jest na odpowiednim poziomie.

Bob Neuhaus z TNS mówi, że obywatele nie zdają sobie sprawy z tego, jak skomplikowane mogą być finanse domowe i nie mają pojęcia o takich czynnikach jak np. oprocentowanie. Z kolei profesor ekonomii z Dartmouth College, Annamaria Lusardi zauważa, że nawet osoby po college'u nie rozumieją podstawowych pojęć finansowych.

Profesor Peter Tufano z Harvard Business School wierzy jednak w konsumentów. Jego zdaniem winni są w dużej mierze wystawcy kart kredytowych, którzy bardzo komplikują swoją ofertę. Z problemem można sobie poradzić uproszczając procedury i umowy tak, by konsumenci rozumieli ile mają długu i przez jaki czas będą musieli go spłacać.

Tagi: dług, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz