Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Amerykańska kopalnia złota nie dla Chińczyków

0
Podziel się

Zdaniem administracji Baracka Obamy, transakcja zagrażała bezpieczeństwu narodowemu.

Amerykańska kopalnia złota nie dla Chińczyków
(Firstgold Corp., materiały prasowe)
bEifNhIl

Administracja prezydenta Baracka Obamy sprzeciwiła się przejęciu amerykańskiej firmy przez Chińczyków wskazując na bezpieczeństwo narodowe.

Chińskie firmy państwowe zapewniają sobie dostęp do surowców już nie tylko w krajach rozwijających się, inwestują także w państwach przemysłowych - jeśli im się na to pozwoli. Jednak jedna z takich inwestycji w USA zakończyła się fiaskiem: Rząd prezydenta Baracka Obamy zapobiegł sprzedaży kopalni złota Firstgold Corp. w Nevadzie chińskiemu przedsiębiorstwu Northwest Nonferrous Investment Company.

Chińczycy myśleli, że jest to _ całkiem normalna inwestycja w firmę z sektora wydobywczego _, powiedział szef Firstgold, Terry Lynch. Po przeprowadzeniu rutynowej kontroli, kompetentny komitet ds. inwestycji zagranicznych w USA doszedł jednak do wniosku, że sprzedaż budzi poważne i znaczące wątpliwość dotyczące bezpieczeństwa. Po tym jak chińscy inwestorzy dostrzegli _ jaką polityczną burzę _ wywołał deal, wycofali się sami nie czekając na urzędowe postanowienie Obamy.

bEifNhIn

*Za 51-procentowy pakiet *kontrolny małej kopalni złota NNII oferowało 26,5 mln dolarów. Chińskie przedsiębiorstwo państwowe zatrudnia ponad 6 tys. pracowników. W ostatnim czasie firma poczyniła inwestycje także w Australii i Kanadzie.
Waszyngtonowi nie chodzi oczywiście o to, że chińskie państwowe przedsiębiorstwo mogłoby przejąć kontrolę nad strategicznie ważnymi surowcami. Amerykanie obawiają się, że Chińczycy mogliby wykorzystywać kopalnie do celów szpiegowskich - w odległości 100 kilometrów od kopalni znajduje się lotnisko wojskowe Fallon.

Firstgold Corp. miało być pierwszą inwestycją Chińczyków w USA, gdzie tzw. _ krytyczne inwestycje _ są najpierw sprawdzane przez komitet ds. inwestycji zagranicznych. Po tym jak w 2007 roku komitet zezwolił na sprzedaż amerykańskich portów przedsiębiorstwu Dubai Port World, wywołując tym samym polityczną burzę, kongres postanowił zaostrzyć przepisy zezwalające na sprzedaż amerykańskich firm inwestorom zagranicznym.

W kręgach branżowych mówi się, że do zablokowania inwestycji mogły doprowadzić również inne czynniki. Firstgold ma także licencję na wydobycie cynku i uranu. Waszyngton obawia się sytuacji, w której Chiny mogłyby kontrolować światowe wydobycie niektórych rzadkich metali.
Amerykańskie ministerstwo finansów, pod które podlega komitet, zaleciło Obamie zakazać transakcji. Po tym chińskie przedsiębiorstwo wycofało się, potwierdza szef Firstgold, Terry Lynch. Według Lyncha urzędnicy ministerstwa finansów tłumaczyli swoją decyzję bliskością lotniska wojskowego oraz innych _ tajnych i istotnych dla bezpieczeństwa obiektów wojskowych _.

Według informacji dziennika _ New York Times _ amerykańska marynarka wykorzystuje lotnisko do testowania uzbrojenia. W bazie lotniczej szkoleni są także piloci myśliwców znani także jako _ Topgun _. Ponadto na terenach w Nevadzie znajdują się także instalacje rakiet atomowych.

bEifNhIt
bEifNhIO
wiadomości
KOMENTARZE
(0)