Notowania

Przejdź na

Amerykański gigant wraca na giełdę. Chiński jeden procent

Chiński producent samochodów SAIC chce zainwestować w GM.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GM Corp/CC)

Podczas gdy USA i Chinom daleko jeszcze do zbliżenia na płaszczyźnie politycznej, współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami ma się coraz lepiej. Chiński producent samochodów SAIC chce zainwestować w GM.


Po żmudnych negocjacjach największy chiński koncern samochodowy SAIC porozumiał się ze swoim amerykańskim konkurentem General Motors co do nabycia udziałów w GM.

Oba koncerny uzgodniły, że w ramach powrotu General Motors na parkiet SAIC nabędzie jeden procent akcji amerykańskiego koncernu, poinformowała agencję Reutersa osoba zbliżona do kręgów negocjacyjnych.

W ten sposób poszerzona zostanie także współpraca z GM w Chińskiej Republice Ludowej. SAIC chce ponadto skorzystać na sieci dystrybucji GM poza Chinami.

Inwestycja wartości ponad 500 mln dolarów odpowiada udziałowi w wysokości jednego procenta kapitału akcyjnego przy dużym zainteresowaniu wprowadzeniem akcji GM do obrotu publicznego. Transakcja wymaga zgody rządu w Pekinie. Decyzja powinna zapaść jeszcze dziś.

Zarówno koncern SAIC jak i GM nie chciały komentować doniesień. Oba przedsiębiorstwa współpracują ze sobą już od dawna prowadząc w Chinach dwa zakłady produkcyjne oraz spółkę joint venture w Indiach. Od czasu ogłoszenia upadłości przez GM SAIC posiada także 51 procent udziałów w należącej do amerykańskiego koncernu spółce-córce Shanghai GM.

W 2009 roku chiński rynek motoryzacyjny urósł do rangi największego na świecie wyprzedzając rynek amerykański. Dzięki swoim przedsięwzięciom joint venture GM udało się zdobyć 13 procent udziałów w chińskim rynku samochodowym. Powrót General Motors na parkiet zaplanowano na 18 listopada.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t75486.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/szef;motoryzacyjnego;giganta;uzgodnil;wysokosc;pensji,152,0,674456.html) Szef motoryzacyjnego giganta uzgodnił wysokość pensji Daniel Ackerson zarobi 9 milionów dolarów w ciągu trzech lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t80758.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/marketing_i_sprzedaz/artykul/buick;lokomotywa;amerykanskiego;general;motors,248,0,656888.html) Buick lokomotywą amerykańskiego General Motors Po 25 latach spadków sprzedaż tych aut wzrosła o 137 proc.
Tagi: kłopoty general motors, general motors, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz