Notowania

linie
26.03.2010 09:17

Amerykańskie linie lotnicze wychodzą z kryzysu

Według ekspertów widać oznaki ożywienia, zarówno w przewozach pasażerskich jak i towarowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrei Dimofte/CC/Flickr.com)

*W tym roku amerykańskie linie lotnicze powinny zacząć wychodzić z kryzysu. Pojawiły się pierwsze oznaki ożywienia - zarówno w przewozach pasażerskich jak i towarowych. *

Miniona dekada dla linii lotniczych w USA była bardzo zła, niektórzy twierdzą, że najgorsza w historii. Najpierw ataki terrorystyczne z 11 września, potem gwałtowny wzrost cen paliw a w końcu poważny kryzys gospodarczy.

Wszystko to sprawiło, że od 2001 roku amerykańscy przewoźnicy zanotowali 60 miliardów dolarów straty i zwolnili z pracy 160 tysięcy osób. By ratować się przed upadkiem konieczne było cięcie kosztów.

ZOBACZ TAKŻE: UE i USA otwierają niebo nad Atlantykiem
W tej chwili prawie wszystkie amerykańskie linie pobierają opłaty za drugą a niektóre nawet za pierwszą walizkę. Trzeba też płacić za posiłki, nawet na najdłuższych trasach.

Mniej dochodowe trasy przekazano w użytkowanie małym firmom lotniczym, które zatrudniają tańszych ale i mniej doświadczonych pilotów. Niestety, doprowadziło to ostatnio do kilku katastrof.

Przedstawiciele linii lotniczych mają nadzieję, że zła passa wkrótce się skończy. Początek tego roku przyniósł kilkunastoprocentowy wzrost dochodów z przewozów towarowych i kilkuprocentowy wzrost przewozów pasażerskich. Może to oznaczać, że po raz pierwszy od 10 lat amerykańskie linie lotnicze przyniosą zyski.

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: linie, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz