Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Andrzej Turski nie żyje. Miał 70 lat

0
Podziel się

- Nie mogę ciągle tak zasuwać. Facet w moim wieku nie może robić 14 programów miesięcznie - mówił na początku grudnia dziennikarz.

Andrzej Turski nie żyje. Miał 70 lat
(Piotr Blawicki/East News)
bErHyXQl

W Warszawie, w wieku 70 lat, zmarł dziennikarz Telewizji Polskiej Andrzej Turski. Na początku grudnia odszedł z Panoramy tłumacząc decyzję potrzebą odpoczynku. - _ Żadnego pożegnania nie będzie _ - powiedział 5 grudnia zapowiadając odejście z programu. - _ Telewizja jest od tego, żeby się zajmować widzami, a nie sobą .** _ **

Aktualizacja 12:51

Twarz dziennikarza nierozerwalnie kojarzona była z programem informacyjnym TVP2, który prowadził od 2002 roku. Na początku grudnia poinformował, że ze względu na zmęczenie i wiek, zamierza odejść z Panoramy. - _ Nie mogę ciągle tak zasuwać _ - powiedział serwisowi _ Press.pl _. - _ Facet, który ma 70 lat, nie może robić 14 programów miesięcznie _.

bErHyXQn

Pierwsze dziennikarskie kroki stawiał zaraz po studiach w 1968 roku, jako redaktor młodzieżowego działu Polskiego Radia. Po siedmiu latach awansował na kierownika redakcji, a w 1980 roku został jej redaktorem naczelnym. Później związany był z radiową Trójką i Jedynką.

- _ Z Andrzejem wspaniale się współpracowało, dlatego że słuchał innych opinii. Potrafił słuchać i wyciągać wnioski, co u szefa jest cechą bardzo istotną. Andrzej był mistrzem krótkiej formy. Radiokurier to była bardzo nowoczesna, jak na tamte czasy, publicystyczno-informacyjna audycja. A i dzisiaj by się sprawdziła _- wspomina dziennikarz Polskiego Radia Wiktor Legowicz.

Tak zapamiętał Andrzeja Turskiego Robert Lidke, kolega z czasów pracy w radiu: _ Andrzej mówił o pewnych półkach, które ma w głowie. I te półki to były różne chwyty dziennikarskie, które można było zastosować. I w zależności od potrzeby wyciągał odpowiednią półeczkę, pokazywał dziennikarzowi i mówił mu, jak należy zachować się przed mikrofonem, jak tworzyć audycję. To jest przykład doskonałego szefa, żegnamy cię Andrzeju _ - mówił dziś w radiowej Jedynce Lidke.

- _ Pan Andrzej był moim nauczycielem dziennikarstwa radiowego. Spotkałam go, gdy przyszedł do programu pierwszego Polskiego Radia. Wówczas po każdym magazynie _ W samo południe _ spotykaliśmy się i omawialiśmy każdą informację: co było w niej dobre, co złe. I to pozostało we mnie na całe życie _- wspomina dziennikarka radiowej agencji informacyjnej Iwona Dydlińska.

bErHyXQt

- _ Pan Andrzej był osobą pełną kultury. Życzliwie odnosił się do innych ludzi i to sprawiało, że to, co mówił, było dla nas ważne. Miał radiowy głos, dobrze mówił po polsku, i dlatego po latach został mistrzem mowy polskiej. Takich ludzi w naszym dziennikarskim świecie jest coraz mniej. Szkoda, że pan Andrzej odszedł _- dodaje Dydlińska.

Przełomowy w karierze Andrzeja Turskiego okazał się rok 1986, kiedy to we współpracy z Józefem Węgrzynem stworzył _ Teleexpress _. Dwa lata temu zapytany przez TVP o tajemnicę sukcesu programu, powiedział, że tkwi ona w jego ponadczasowej świeżości i uniwersalności. - _ Wiedziałem, że to będzie hit, bo miałem pewne doświadczenia radiowe - _powiedział. - _ Teleexpress był taką telewizyjną kalką Radiokuriera, który współtworzyłem na antenie Polskiego Radia. I to było takie przeniesienie tego na język telewizji. _

Po 27 latach od pojawienia się na wizji, Teleexpress pozostaje jednym z najpopularniejszych polskich programów informacyjnych. W listopadzie 2013 roku oglądało go średnio 4,43 miliona osób, czyli o 727 tysięcy widzów mniej niż _ Wiadomości _ i 928 tysięcy mniej niż _ Fakty _ (dane Nielsen Audience Measurement).

Po pracy nad stworzeniem Teleexpressu, w 1987 roku dziennikarz na stałe przeniósł się do Telewizji Polskiej. Został dyrektorem i redaktorem naczelnym TVP1. Cztery lata później został szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

bErHyXQu

- _ Stosowałem zasadę _ głębokiej wody : chcesz, spróbuj, najwyżej się utopisz - _opowiadał o szczegółach swojego kierownictwa Turski . Wśród jego uczniów byli m.in. Monika Olejnik, Marek Niedźwiecki, Marcin Zimoch, Grzegorz Dobiecki . - Pierwszy etap dostała też chyba ode mnie _ czarna, ładna _, czyli Beata Michniewicz. I tak to szło _ - tłumaczył Turski.

- _ Był wymagający, ale nie był szefem groźnym _ - wspomina Beata Michniewicz. - _ Wiadomo było, że jeżeli coś się zrobiło nie tak, to on na to zwrócił uwagę, ale to nie znaczy, że stawiał, w cudzysłowie, do kąta _ - dodaje.

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/185/241593_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/sa-ludzie-ktorych-telewizja-lubi-nie-wiadomo-wlasciwie-dlaczego-andrzej-turski-rozprawia-sie-z-mediami-i-dziennikarzami,0,1136692.html) *Gwiazda TVP rozprawia się z mediami * Kogo szanuje się przy Woronicza i jaka jest prawda o karierach w warszawskim światku medialnym. - _ Wybitny poziom profesjonalizmu i bardzo wybitny poziom kreatywności _- opisuje cechy Turskiego Andrzej Jonas, jego wieloletni przyjaciel. - _ Był oczywiście obdarzony przez los wspaniałym, wyróżniającym go głosem, ale także wielką inteligencją. I jeżeli dołożyć do tego pracowitość i rozumienie medium, w którym pracuje, to można powiedzieć, że był dziennikarzem doskonałym _ - mówi.

-_ Był świetnym kierownikiem, miał umiejętności wszechstronne, które w zawodzie dziennikarza są tak cenne. Inaczej zapamiętają koledzy, a inaczej ludzie, do których mówił. A ci zapamiętają go jako człowieka bardzo błyskotliwego, wiarygodnego, dalekiego od małostkowości _ - dodaje Andrzej Jonas w rozmowie z TVP Info.

bErHyXQv

W latach 1989-2007 Andrzej Turski prowadził autorski program publicystyczny _ 7 dni świat _. Magazyn był przeglądem wydarzeń międzynarodowych, które komentowali zaproszeni goście. Pierwotnie był nadawany w TVP2, a później w TVP1 i TVP3. W 2007 roku decyzją prezesa TVP Bronisława Wildsteina, program został zdjęty z anteny. We wrześniu 2013 roku magazyn powrócił do ramówki Telewizji Polskiej na kanale TVP Info.

_ - Program informacyjny musi z czegoś żyć i jak złapie newsa, to go dusi aż całkiem zadusi. Może to być denerwujące, ale programy informacyjne mają być informacyjne. Nie są do oglądania przez dłuższy czas, tylko przez pół godziny, żeby się zorientować, co się dzieje _ - tłumaczył Turski.

- _ W dziennikarstwie telewizyjnym był dla mnie numerem jeden _ - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Rafał Chwedoruk. Wspominał na przykład ogromną popularność programu _ 7 dni świat _.

Politolog zwrócił też uwagę na rzadką umiejętność Andrzeja Turskiego: lata mijały, a on był wciąż na szczycie. - _ To świadczy o prawdziwej pasji _ - mówił w PR24 Rafał Chwedoruk.

bErHyXQw

- _ To coś, co w dzisiejszych mediach nie jest wcale takie łatwe, to znaczy długowieczność w roli aktywnego dziennikarza, wygranie konkurencji, często ze strony młodszych. To wymagało niewątpliwie wielkiego wysiłku. No i sam fakt, że pracował niemal do ostatnich dni swojego życia świadczy o tym, że był nie tylko profesjonalistą, ale przede wszystkim pasjonatem. A zdaje się, że jest to w dzisiejszym świecie, również dziennikarstwie, towar coraz częściej deficytowy _- dodał Chwedoruk.

Andrzej Turski wielokrotnie zwracał uwagę na brak informacji zagranicznych w polskiej telewizji. _ - Świat jest prawie nieobecny. Ale to bierze się z głębokiego przekonania, moim zdaniem niesłusznego, że nas to nie obchodzi, że ludzi najbardziej interesuje to, co dzieje się w Polsce _ - mówił w rozmowie z portalem _ Menstream _. _ - Tu akurat media się mylą _ - oceniał.

6 grudnia Polskie Radio poinformowało o zawale serca, który przeszedł dziennikarz. Był trzykrotnie reanimowany. Mimo przywrócenia funkcji życiowych nie odzyskał przytomności.

Andrzej Turski zmarł dzisiaj w szpitalu MSW w Warszawie. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 2005 roku zdobył tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Był dwukrotnie laureatem telewizyjnego Wiktora oraz Super Wiktora.

Czytaj więcej w Money.pl

bErHyXQO
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)