Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Apple: Słodkie wyniki na kwaśnym rynku

0
Podziel się:

Firmom z sektora hi-tech nie wiedzie się obecnie najlepiej – ich zyski maleją. Inwestorzy liczą teraz na Apple.

Apple: Słodkie wyniki na kwaśnym rynku
(PAP / EPA)

Firmom z sektora hi-tech nie wiedzie się obecnie najlepiej – ich zyski maleją. Nadzieje inwestorów spoczywają teraz na Apple.

Wyniki Apple za ostatni kwartał przerosły oczekiwania ekspertów. Obroty firmy wzrósły w porównaniu do zeszłego roku z 5,7 na 7,1 mld dolarów. Zysk netto wyniósł 1 mld, czyli 1,14 dolarów na akcję. W zeszłym roku wyniósł 565 mln dol. - to 78-proc. wzrost i absolutny rekord Apple!

ZOBACZ TAKŻE:
USA: Apple i inflacja kierują rynkiem Rywale ledwo zipią

Konkurenci z branży IT tacy jak: producent oprogramowania SAP, AMD i Samsung przedstawili w poniedziałek nader słabe wyniki finansowe. We wtorek dołączył do nich Intel.

Tymczasem Apple ma się doskonale: firma sprzedała 1,6 mln komputerów Macintosh i ponad 21 mln odtwarzaczy iPod – to odpowiednio 28-procentowy oraz 50-procentowy wzrost.

ZOBACZ TAKŻE: Muzyka w internecie przynosi rekordowe zyski „Wyniki sprzedaży odtwarzacza iPod okazały się lepsze, niż tego oczekiwano”, powiedział analityk Shaw Wu w odniesieniu do wyników firmy z pierwszego kwartału. Przyczyniła się do tego w głównej mierze sprzedaż produktów poza USA, która przynosi całemu koncernowi 42 procentów dochodów. Szczególnie dobre wyniki sprzedaży iPodów osiągamy w Europie, powiedział szef finansowy Apple, Peter Oppenheimer.

_ Dzięki iPhone Apple ma szansę rozbudować swą dominującą pozycję na rynku cyfrowego sprzętu multimedialnego. W USA odtwarzacz iPod zdobył ponad 70 procent rynku. _

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników”, powiedział szef koncernu Steve Jobs. Także teraz oczekuje „dobrego roku w związku z wprowadzeniem nowych produktów”.

Nadchodzi iPhone

W zeszłym tygodniu Apple zaprezentował swój nowy produkt - telefon komórkowy iPhone. Urządzenie to łączy w sobie funkcje telefonu, aparatu, odtwarzacza muzyki, wideo, umożliwia także surfowanie w sieci. Ciekawostką jest touchscreen, który zastąpił normalne przyciski. Fani Apple oraz cały świat są zachwyceni.

Telefon komórkowy Apple ma być kolejnym produktem kontynuującym historię sukcesów firmy. W roku 2008 iPhone ma znaleźć 10 mln nabywców na całym świecie. Stanowiłoby to 1 procent światowego rynku telefonów komórkowych. Od czerwca iPhone ma być dostępny na rynku amerykańskim.

_ _

Co dalej?

Pod względem prognoz zysków dla najbliższych miesięcy Apple jest powściągliwy: obroty firmy mają wynieść od 4,8 do 4,9 mld dolarów, zysk z każdej akcji od 54 do 56 centów. „Prognozy są bardziej zachowawcze, niż oczekiwano”, mówi Shaw Wu. Jednak koncern znany jest ze skromnych zapowiedzi.

Sytuacja finansowa koncernu jest świetna. W pierwszym kwartale nadwyżka finansowa wzrosła o 1,75 mld dol. i sięga teraz 11,9 mld dolarów. Apple ma więc wystarczające środki na wdrażanie nowych technologii i produktów. Zmiany w palecie produktów – od komputerów do urządzeń multimedialnych – firma określiła przed kilkoma dniami zmieniając nazwę z Apple Computer Inc. na Apple Inc.

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)