Notowania

belgia
18.09.2012 14:05

ArcelorMittal zwalnia pracowników we Francji i w Belgii

Władze i związkowcy starali się tak bardzo zachować miejsca pracy, że efekt rozmów jest odwrotny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(arcelormittal.com)

*Gigant metalurgiczny Arcelor zapowiada zwolnienia w Belgii, wycofuje się z inwestycji - pisze dziennik _ Le Soir _. Zwolnienia w kilku sektorach rozpoczną się we Francji - podaje z kolei _ Le Figaro _. *

Rząd Belgii, związki zawodowe i międzynarodowy gigant metalurgiczny ArcelorMittal nie zdołały dojść do porozumienia i ciągnące się od miesięcy negocjacje spełzły na niczym. Władze i związkowcy starali się tak bardzo zachować miejsca pracy, że efekt rozmów jest odwrotny. Brak elastyczności strony belgijskiej sprawił, że ArcelorMittal nie tylko będzie zwalniał, ale też rezygnuje z wartego 138 mln euro planu inwestycji w Belgii - poinformowały służby prasowe koncernu.

W ostatniej, toczącej się od czwartku do niedzieli, fazie negocjacji walczono o zachowanie 795 miejsc pracy. Arcelor ostrzegał wcześniej, że brak zgody na jego plan restrukturyzacji pociągnie za sobą konsekwencje; tak się też stało i koncern zamknie dodatkowe linie produkcyjne. Teraz zwolnieniami zagrożonych jest ponad 2 tys. osób. Ultimata stawiane przez związki zawodowe nie odniosły skutku - pisze _ Le Soir _ w dużym raporcie poświęconym _ okrutnym, radykalnym sankcjom Arcelora _. Dziennik wyraża opinię, że ArcelorMittal, dla którego belgijskie operacje są małą pozycją w jego globalnej działalności, _ kpi sobie _ z apeli rządu, prasy i związkowców.

We Francji rzeczy mają się podobnie. Wysiłki ministra ds. reindustrializacji Arnaud Montebourga, który _ walczy z piratami kapitalizmu , i jego groźby pod adresem szefów wielkich przedsiębiorstw odchudzającym swe firmy nie dają żadnych rezultatów - napisano w komentarzu redakcyjnym. Ekonomista i ekspert ds. sektora metalurgii Michel Capron zwraca uwagę, że związki zawodowe w UE są _ słabe i wciąż nie potrafią odpowiedzieć na politykę międzynarodowych koncernów na poziomie europejskim _. Capron podkreśla, że również pozycja negocjacyjna państw UE wobec gigantycznych przedsiębiorstw miałaby jakiekolwiek znaczenie dopiero wtedy, gdyby rozmowy toczyły się na poziomie Unii. -Niestety Europa jest teraz solidarna tylko na płaszczyźnie monetarnej. Daleko nam do wspólnej polityki przemysłowej _ - konkluduje gazeta w komentarzu redakcyjnym.

Spadek zamówień, kurczący się popyt, dekoniunktura sprawiają, że firmy w wielu krajach UE wdrażają programy restrukturyzacji, czyli będą zwalniać pracowników. W Belgii problemem jest już sektor metalurgiczny, we Francji trzy sektory: motoryzacyjny, budowlany i rolno-spożywczy. Pracowników zwalniają wielkie grupy, jak PSA Peugeot Citroen i Air France. Technicolor i francuski oddział Unilevera zapowiadają dalsze restrukturyzacje, zakłady ArcelorMittal we Florange we Francji oblegane są od poniedziałku przez kilkudziesięciu związkowców; w najbliższych dniach interweniować ma minister Montebourg - pisze _ Le Figaro _. O zachowanie miejsc pracy w zakładach Arcelora walczą też Hiszpanie.

ArcelorMittal Polska kontroluje około 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego hutnictwa. Zatrudnia blisko 10 tys. ludzi. Globalnie metalurgiczny gigant obecny jest w 26 krajach. Francuski rząd interweniuje w wielu innych fabrykach, prezydent Francois Hollande nazwał w lipcu niektóre plany redukcji zatrudnienia Peugeota (6,5 tys. osób) _ nie do zaakceptowania _ - podał _ The Economist _.

Paryż i Bruksela starają się zaradzić redukcjom w tych fabrykach, jak i w innych sektorach, wywierając presję polityczną na wielki biznes. Brytyjski tygodnik w specjalnym, lipcowym opracowaniu na temat konkurencyjności europejskich firm i miejsc pracy sugeruje coś innego: _ Może rządy (w Europie) powinny usunąć się z drogi i pozwolić przedsiębiorstwom na to, by stały się konkurencyjne _.

Czytaj więcej w Money.pl
Multimiliarder wyrzeknie się kraju przez podatki Jego fortuna jest czwarta na świecie według magazynu Forbes i wyceniana na 41 mld dolarów.
Nadchodzi fala zwolnień? Tłumaczą powody Zła koniunktura, spadek zamówień, kurczący się popyt sprawią, że francuskie firmy zaczną znów zwalniać pracowników - donosi Le Figaro.
Unia daje miliony dla zwolnionych z Peugeota KE zaproponowała we wtorek 11,9 mln euro na wsparcie ponad dwóch tysięcy pracowników zwolnionych w latach 2009-2010 przez koncern PSA Peugeot Citroen.
Tagi: belgia, business news, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz