Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Assange krytykuje "brak neutralności" Szwecji

0
Podziel się:

Założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange nawiązywał do ryzyka bycia wydanym przez Szwecję Stanom Zjednoczonym.

Assange krytykuje "brak neutralności" Szwecji
(Rex Features/EAST NEWS)

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange skrytykował w wywiadzie dla ekwadorskiej tv Gama to, co określił jako brak neutralności Szwecji. Nawiązywał do ryzyka bycia wydanym przez Szwecję Stanom Zjednoczonym.

_ - Szwecja wyrzuciła swą neutralność na śmietnik historii _ - powiedział Assange w wywiadzie nadanym w środę wieczorem.

41-letni Australijczyk przebywa od czerwca na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. Ekwador udzielił mu azylu politycznego. Assange obawia się, że władze Wielkiej Brytanii deportują go do Szwecji, która z kolei może wydać go Stanom Zjednoczonym. Za ujawnienie setek tysięcy poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej może grozić mu kara śmierci lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Po _ znacznych socjalnych osiągnięciach _ w latach 70. Szwecja _ zmieniła się w sposób, który zasmuca _ - powiedział Assange, ubolewając zwłaszcza nad tym, że szwedzkie siły znajdują się w Afganistanie pod dowództwem USA.

Szwecja to pierwszy kraj, którego parlament głosował za wysłaniem samolotów do Libii, i którego produkcja broni na głowę mieszkańca niemal dwukrotnie przekracza to, co produkuje Izrael - powiedział Assange, którego wypowiedź była tłumaczona na hiszpański.

Z kolei prezydent Ekwadoru Rafael Correa, któremu kanał Gama też zadawał pytania, nie skomentował wypowiedzi Assange'a na temat Szwecji.

_ - Nie chcę mówić na temat Szwecji, kraju, który kochamy tak bardzo, o narodzie tak nam bliskim i szanowanym przez Amerykę Łacińską, który przyjął tak wielu uchodźców z krajów krwawych dyktatur _ - powiedział Correa.

Ten socjalistyczny polityk, znany z krytyki Waszyngtonu, wyraził jednak przekonanie, że Julian Assange nie może liczyć na _ uczciwy proces _ w USA i może być tam narażony na _ prześladowanie polityczne _.

Czytaj więcej w Money.pl
Szwecja ujawnia co zrobi z Assange'm Szwecja nie wyda Stanom Zjednoczonym założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a, jeżeli będzie mu tam groziła kara śmierci.
Cały kontynent poprze kontrowersyjny portal? Jest niemal pewne, że zostałby aresztowany, gdyby tylko opuścił budynek, gdzie ukrywa się od kilku miesięcy.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)