Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wikileaks
07.02.2011 19:44

Assange: Nie zrobią ze mnie gwałciciela

Proces o ekstradycję twórcy portalu WikiLeaks może potrwać kilka miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(espenmoe/CC/Flickr)

*Moje życie zamknięto w czarnej skrzynce i napisano z zewnątrz _ gwałt _ - powiedział po wyjściu z sali sądowej założyciel portalu Wikileaks Julian Assange. Dziś był pierwszy dzień jego procesu ekstradycyjnego przed sądem w Londynie. *

_ - Ta skrzynka, dzięki jawnemu procesowi sądowemu, zostanie otwarta. Liczę na to, że w najbliższych dniach okaże się, że jest zupełnie pusta i nie ma żadnego związku z tym, co napisano na zewnątrz _ - dodał.

Szwedzka prokuratura zarzuca Assange'owi atak seksualny i molestowanie dwóch kobiet, czemu Australijczyk zaprzecza.

[

]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/dokumenty;wikileaks.html )Świadek obrony Brita Sundberg-Weitman, sędzia szwedzkiego sądu apelacyjnego w stanie spoczynku, zakwestionowała motywy prokurator Marianne Nye, która podpisała wniosek o ekstradycję Assange'a do Szwecji w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA).

_ - Sprawa Assange'a została potraktowana w bardzo szczególny sposób. Prokurator zajmująca się jego sprawą jest uprzedzona wobec mężczyzn. Ma na co dzień do czynienia z tak wieloma przypadkami maltretowanych kobiet, że zatraciła wszelkie poczucie obiektywizmu _ - stwierdziła Sundberg-Weitman.

Dodała, że postawa prokurator Nye jest dla niej niezrozumiała i wydaje jej się złośliwa. Zaznaczyła, że prokuratura miała okazję, by zatrzymać Australijczyka w areszcie w Szwecji lub przesłuchać go za pomocą łącza wideo z terenu ambasady szwedzkiej w Londynie, ale tego nie zrobiła.

W opinii Sundberg-Weitman, prokuratura chce go ściągnąć do Szwecji, by - jak powiedziała - _ zmiękczyć go _. _ Assange doznał uszczerbku na reputacji. Uchodzi za gwałciciela, mimo że jak dotąd o gwałt nawet nie został oskarżony _ - zaznaczyła.

Drugi świadek, Goran Rudling, blogger interesujący się wykroczeniami seksualnymi, powiedział, że jedna z kobiet, które sformułowały zarzuty wobec Australijczyka, opublikowała na portalu Twitter wiadomości tuż po tym, gdy miała zostać ofiarą domniemanego _ ataku seksualnego _. Wiadomości te (tzw. tweets) wskazują, że nie czuła się skrzywdzona. Po pewnym czasie usunęła je ze swego profilu.

Obrońcy Assange'a powiedzieli w czasie rozprawy, że nie ma potrzeby wydania go Szwecji, ponieważ jest chętny do współpracy ze szwedzką prokuraturą na terenie W. Brytanii.

Według doniesień mediów Assange wyraził niezadowolenie z przecieku materiałów szwedzkiej prokuratury w jego sprawie, które ukazały się w internecie, i uznał to za próbę podkopania jego starań o odrzucenie szwedzkiego ENA. Na początku ubiegłego tygodnia w internecie przez kilka godzin dostępnych było ok. stu stron odnoszących się m.in. do policyjnych zeznań dwóch kobiet. Materiały opublikowało anonimowe źródło.

Adwokat Assange'a, Mark Stephens, we wcześniejszej wypowiedzi dla _ Timesa _ nazwał przeciek _ cyniczną próbą wpłynięcia na wynik postępowania ekstradycyjnego i zaszkodzenia jego klientowi _.

Jutro dalszy ciąg postępowania, które może potrwać kilka miesięcy.

Portal internetowy Wikileaks stał się znany na całym świecie po opublikowaniu tysięcy poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t125410.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielka;brytania;wyda;tworce;wikileaks,3,0,751107.html) Wielka Brytania wyda twórcę WikiLeaks? Brytyjski sąd dziś rozpocznie przesłuchania w rozprawie ekstradycyjnej Juliana Assange'a.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t100345.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/15-letni;haker;wspomagal;odwet;wikileaks,29,0,761885.html) 15-letni haker wspomagał odwet Wikileaks Francuska policja zatrzymała młodego internautę, włamującego się na strony przeciwników portalu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t126562.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/assange;boi;sie;wydania;amerykanom,72,0,737608.html) Assange boi się wydania Amerykanom Twórca Wikileaks obawia się, że Szwedzi działają pod dyktando rządu w Waszyngtonie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t123303.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/australia;bierze;w;obrone;tworce;wikileaks,18,0,730898.html) Australia bierze w obronę twórcę Wikileaks Julian Assange został wczoraj aresztowany w Londynie. Sam zgłosił się na policję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t131124.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/assange;moze;zostac;stracony;w;usa,61,0,767293.html) Assange może zostać stracony w USA? Według obrońców twórcy Wikileaks ich klientowi groziłyby tortury, a nawet egzekucja.
Tagi: wikileaks, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz