Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Atom w Europie. Zaufanie wraca wszędzie?

0
Podziel się:

Kontrolowana przez państwo francuska Areva zajmuje się głównie projektowaniem i budową reaktorów.

Atom w Europie. Zaufanie wraca wszędzie?
(cnythzl/iStockphoto)
bFfDahvV

W dwa lata po awarii w Fukushimie w Europie - za wyjątkiem Niemiec - daje się zauważyć powrót zaufania do energetyki jądrowej - ocenia prezes francuskiego koncernu Areva Luc Oursel. Podkreśla, że zalety atomu to m.in. przewidywalność i brak emisji CO2.

Prowadzone są prace, które mają na celu podwyższenie bezpieczeństwa instalacji, a w Europie, kraje popierające energetykę jądrową są w większości - powiedział Oursel. Jak dodał, energetyka jądrowa rozwija się dzisiaj na świecie ze względu na swoją konkurencyjność, przewidywalność, możliwość redukcji emisji CO2, jednak inwestycje w atom są bardzo poważne, więc we wszystkich krajach bada się te projekty bardzo wnikliwie pod kątem ich finansowania i atrakcyjności ekonomicznej.

Oursel podkreślił jednocześnie, że poważne inwestycje w odnowienie parku wytwórczego oraz wprowadzenie technologii emitujących mniej CO2, wymagają stworzenia specyficznego otoczenia prawnego sprzyjającemu długoterminowemu inwestowaniu. _ Bardzo ważne jest to, co dzieje się teraz w Wielkiej Brytanii, kraju posiadającym przemysł jądrowy, który nie budował nowych elektrowni, a który właśnie tworzy nowe ramy prawne dla ułatwienia realizacji takich inwestycji _ - zauważył.

bFfDahvX

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/242/m74738.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;zwiedzil;elektrownie;chce;korzystac;z;finskich;doswiadczen,155,0,1175195.html) *Tusk obejrzał atomówkę. Podpatrywał Finów * Premier Donald Tusk odwiedził elektrownię Loviisa, należącą do kontrolowanego przez państwo fińskiego koncernu Fortum. W Wielkiej Brytanii francuski EDF - który chce budować nowe bloki jądrowe - negocjuje z rządem nowy typ długoterminowego kontraktu różnicowego. Rząd gwarantuje w nim, że dopłaci producentowi, gdy rynkowa cena energii będzie niższa niż ustalona w kontrakcie, a gdy będzie wyższa - producent nadwyżkę zwróci. Prezes PGE Krzysztof Kilian zwrócił ostatnio uwagę, że jeżeli tego typu umowa zostanie zaakceptowana przez Komisję Europejską, warto będzie ją rozważyć przy polskim projekcie jądrowym.

Według Oursela, w Europie okres deregulacji na rynku energii, która miała przynieść maksymalne zwiększenie konkurencji przypadła na czas nadwyżek mocy, natomiast dziś istnieje sprzeczność pomiędzy dążeniem do deregulacji za wszelką cenę, a z drugiej strony zezwalaniem na umowy długoterminowe, połączone z dotacjami dla odnawialnych źródeł energii. Jego zdaniem, Europa potrzebuje poważnej refleksji nad zagadnieniami deregulacji i dotowania wybranych źródeł energii.

Luc Oursel powiedział też, że Areva dalej kwestionuje wykluczenie jej z przetargu na rozbudowę czeskiej elektrowni jądrowej Temelin. Czeski koncern CEZ wykluczył francuską ofertę jako _ jako niespełniającą kluczowych kryteriów _. _ Kilkakrotnie odwoływaliśmy się od tej decyzji u czeskich władz dając do zrozumienia, że uważamy tę dyskwalifikację za niesprawiedliwą _ - przypomniał Oursel. _ Miałem okazję wyjaśnić tę sytuację moim polskim rozmówcom, którzy doszli do wniosku, że ten przetarg nie przebiegał tak, jak powinien _ - dodał prezes Arevy.

Kontrolowana przez państwo francuska Areva zajmuje się głównie projektowaniem i budową reaktorów oraz najważniejszych elementów elektrowni jądrowych, wydobyciem uranu oraz przeróbką zużytego paliwa jądrowego. Koncern ma oddział zajmujący się energią odnawialną - produkuje m.in. turbiny wiatrowe i elektrownie słoneczne. Koncern złoży ofertę w przetargu na technologię dla polskiej elektrowni jądrowej, proponując w niej budowę EPR - najnowszych reaktorów III generacji.

bFfDahwd
Czytaj więcej w Money.pl
Nie zbudują atomówek na Wyspach. Oto powód Splotem kilku niekorzystnych czynników tłumaczyli rezygnację z projektu budowy elektrowni jądrowych w Wlk. Brytanii szefowie filii niemieckich koncernów E.ON i RWE.
Abp Gerhard Mueller o "skoordynowanej kampanii" przeciwko Kościołowi Obecnie szermuje się przeciwko chrześcijaństwu argumentami w rodzaju tych, jakimi posługiwały się reżimy totalitarne, takie jak nazizm i komunizm?
Ceny rosną, a oni i tak chcą rezygnacji z atomu Zdecydowana większość Niemców popiera decyzję rządu o wycofaniu się z energetyki jądrowej i przestawieniu się na odnawialne źródła energii w ciągu najbliższej dekady, mimo związanych z tym wydatków.
bFfDahwy
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)