Notowania

atom w wielkiej brytanii
24.12.2013 15:32

Atom w Wielkiej Brytanii. Toshiba inwestuje 85 mln funtów

Toshiba jest już drugim japońskim koncernem zainteresowanym inwestowaniem w energetykę atomową w Wielkiej Brytanii

Podziel się
Dodaj komentarz
(mandj98/CC/Flickr)

Japoński koncern Toshiba kupił od hiszpańskiej spółki Iberdrola za kwotę 85 mln funtów pakiet 50 procent udziałów w projekcie atomowym NuGen. Projekt przewiduje budowę elektrowni o mocy 3,6 GW w Sellafield w północno-wschodniej Anglii.

Projekt NuGen jest wspólnym przedsięwzięciem Iberdroli oraz francuskiego koncernu GDF Suez. Przewiduje on budowę elektrowni atomowej o mocy 3,6 GW w pobliżu istniejącego zakładu przetwarzania odpadów atomowych Sellafield.

Toshiba będzie już drugim, po Hitachi, japońskim koncernem zainteresowanym inwestowaniem w energetykę atomową w Wielkiej Brytanii. Hitachi przejęło w zeszłym roku projekt atomowy Horizon, który zakłada budowę trzech elektrowni atomowych w Wielkiej Brytanii. W tej chwili projekt jest na etapie planowania.

Iberdrola obecna jest na brytyjskim rynku od 2007 roku jako właściciel spółki Scottish Power. W ostatnim czasie hiszpański koncern skupiał się jednak przede wszystkim na sprzedaży aktywów w celu zmniejszenia zadłużenia.

Projekt NuGen jest póki co najmniej zaawansowany spośród trzech brytyjskich projektów atomowych. W październiku brytyjski rząd podpisał z francuskim koncernem EDF wstępne porozumienie w sprawie budowy pierwszej od niemal 20 lat elektrowni atomowej w tym kraju. Negocjacje z Hitachi mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Do połowy przyszłej dekady zamkniętych może zostać aż osiem spośród dziewięciu brytyjskich elektrowni atomowych. Rząd w Londynie stara się zachęcić inwestorów do budowy nowych bloków atomowych, które mogłyby zastąpić wyłączane reaktory. Według aktualnych statystyk z elektrowni atomowych pochodzi nieco ponad 20 proc. produkowanej w Wielkiej Brytanii energii elektrycznej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: atom w wielkiej brytanii, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz