Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Aukcja listu Mahatmy Gandhiego. Sprezdany za 115 tys. funtów

0
Podziel się

Organizatorzy aukcji spodziewali się otrzymać tylko 10-15 tys. funtów. Nabywca, wliczając 17-procentową opłatę dla brytyjskiego domu aukcyjnego, zapłaci w sumie 134,5 tys. funtów.

Aukcja listu Mahatmy Gandhiego. Sprezdany za 115 tys. funtów
(wikimedia commons/domena publiczna)
bEihgwiJ

Dom aukcyjny Mullock's sprzedał za 115 tys. funtów list Mahatmy Gandhiego z 1943 roku. W napisanym na maszynie liście przywódca indyjskiego ruchu narodowego zaapelował do władz brytyjskich o wypuszczenie go na wolność - poinformował portal internetowy BBC.

Organizatorzy aukcji spodziewali się otrzymać tylko 10-15 tys. funtów. Nabywca, wliczając 17-procentową opłatę dla brytyjskiego domu aukcyjnego, zapłaci w sumie 134 550 funtów.

Przedstawiciel Mullock's Richard Westwood-Brookes uważa, że to najwyższa kwota uzyskana za list słynnego polityka. Sprzedawcą jest starszy mężczyzna, który walczył o niepodległość Indii razem z Gandhim. Zdecydował się wystawić list na aukcję, bo potrzebował pieniędzy dla rodziny w Indiach.

bEihgwiL

Według przedstawiciela domu aukcyjnego dokument, w którego nagłówku napisano _ Obóz dla internowanych, 26 października 1943 roku _, jest jednym z najważniejszych wystawionych na sprzedaż listów Gandhiego. Więziony przez Brytyjczyków przywódca rozpoczyna w nim sekretne negocjacje dotyczące niepodległości Indii.

W zeszłym roku Mullock's sprzedał pamiątki po Gandhim za ponad 100 tys. funtów.

Czytaj więcej w Money.pl
Możesz mieć prywatną wyspę. Za 30 milionów dolarów Little Bokeelia Island to urokliwa wyspa na Florydzie. Czekają tam plaże, kort tenisowy i...
Kupił auto Batmana za... Słynny samochód z serialu _ Batman _, Batmobil, został sprzedany za 4,62 mln dolarów. O aukcji poinformowały amerykańskie media.
To najlepszy polski towar eksportowy Araby ze Stadniny Koni w Michałowie zdobyły w tym roku kilkadziesiąt czempionatów. Większość tytułów należy do młodych klaczy i ogierów, co dobrze prognozuje hodowli na najbliższe lata.
bEihgwjm
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)