Notowania

j.k. rowling
15.10.2010 08:40

Autorka Harry'ego Pottera przed sądem za plagiat

J.K. Rowling miała wykorzystać fragmenty książki The Adventures of Willy the Wizard.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*J.K. Rowling, autorka bestsellerowych powieści o młodym czarodzieju w *czwartej części jego przygód _ Harry Potter i czara ognia _ miała wykorzystać fragmenty szerzej nieznanej książki z 1987 roku _ The Adventures of Willy the Wizard _ (Przygody czarodzieja Willy'ego), pióra zmarłego w 1997 roku Adriana Jacobsa - twierdzi autor pozwu i powiernik majątku pisarza, Paul Allen.

Wydawnictwo Bloomsbury, które opublikowało powieści o nastoletnim czarodzieju oraz sama Rowling domagali się oddalenia pozwu, argumentując, że tak naprawdę nie ma on szans w sądzie. Sąd ogłosił jednak, że zgodził się na wszczęcie sprawy.

Rowling określiła zarzuty zawarte w pozwie, jako _ absurdalne i bezpodstawne _. Twierdzi, że o istnieniu książki Jacobsa dowiedziała się dopiero w 2004 roku, a więc cztery lata po wydaniu czwartej części z cyklu o Harrym Potterze.

*Seria o Harrym Potterze *sprzedała się na całym świecie w ponad 400 mln egzemplarzy, a magazyn Forbes umieścił ich autorkę - której majątek szacowany jest na miliard dolarów - na liście najbogatszych Brytyjek.
Prawnicy reprezentujący pisarkę w sądzie podkreślają, że jakiekolwiek podobieństwo między obiema książkami zachodzi jedynie na bardzo ogólnym poziomie, a wszelkie pozostałe zbieżności są dziełem przypadku.

Harry Potter to łakomy kąsek dla prawników

Nawet kolacja z Harrym Potterem może naruszać prawo. Przekonała się o tym Angielka Marmite Lover, prowadząca restaurację w Londynie, która na zeszłoroczne Halloween zaplanowała specjalne kolacje utrzymane w konwencji z książek J.K. Rowling.

HARRY POTTER PRZEGRAŁ Z TECHNOLOGIĄ 3D:

Wytwórnia filmowa Warner Bros., posiadająca prawa autorskie do ekranizacji powieści J.K. Rowling w liście przesłanym do pani Lover wyrazili swoje zadowolenie z faktu, że jest ogromną fanką Harry\'ego Pottera, jednocześnie jednak przypomnieli, że wykorzystywanie jakichkolwiek motywów z nim związanych bez ich zgody, stoi w sprzeczności z prawem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t9204.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/joanne;kathleen;rowling;jedna;z;najbogatszych;pisarek,158,0,181406.html) Joanne Kathleen Rowling, jedna z najbogatszych pisarek Harry Potter i biznes wydawniczy
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t84075.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/najlepiej;zarabiajacy;pisarze;na;swiecie,117,0,547189.html) Najlepiej zarabiający pisarze na świecie Majątek pierwszej na liście Joanne Kathleen Rowling to 250 mln dolarów. Dzięki Harremu Potterowi.
Tagi: j.k. rowling, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz