Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Autosan zamierza kontynuować produkcję autobusów

0
Podziel się:

7 października Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Krośnie ogłosił upadłość likwidacyjną fabryki.

Autosan zamierza kontynuować produkcję autobusów
(Lukas 3z/PB/Wiki)
bEshQyqd

2/6

fot: Lukas 3z/PB/Wiki

Fabryka Autosan w Sanoku (Podkarpackie) ma środki finansowe na dokończenie produkcji 10 zamówionych autobusów. Montaż może rozpocząć się w przyszłym tygodniu - poinformował syndyk firmy Ludwik Noworolski.

7 października Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Krośnie ogłosił upadłość likwidacyjną fabryki.

_ Posiadamy środki finansowe na zakup surowców i komponentów do zakończenia montażu 10 autobusów. Termin realizacji tych zamówień mija w październiku lub listopadzie _ - powiedział syndyk.

bEshQyqf

Noworolski dodał, że wznowienie produkcji wiąże się ze spełnieniem dwóch warunków. _ Po pierwsze firmy zamawiające powinny potwierdzić u syndyka złożone zamówienie. Potrzebujemy też kilku dni na zakup surowców i komponentów _ - zauważył. Autobusy mają być produkowane dla firm komunikacyjnych m.in. z Elbląga i Ciechanowa.

Jego zdaniem przy produkcji tych autobusów pracę od przyszłego tygodnia może znaleźć kilkudziesięciu pracowników. Przed ogłoszeniem upadłości w fabryce pracowało niespełna 500 osób. Ogłoszenie upadłości nie oznacza likwidacji zakładu; jeśli będą zamówienia, syndyk będzie mógł kontynuować produkcję.

Wniosek o upadłość zarząd spółki zgłosił 19 września. Jak wyjaśniono w wydanym wówczas oświadczeniu, nie było możliwości dalszego finansowania działań restrukturyzacyjnych. Kilka dni później Grupa Sobiesław Zasada, do której należała spółka, poinformowała o sprzedaniu za symboliczną złotówkę pakietu akcji Autosanu prywatnej osobie.

Autosan jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce; jej początki sięgają 1832 roku. Od 2001 r. firma projektowała i produkowała elementy pojazdów szynowych, zwłaszcza nadwozia szynobusów i tramwajów; współpracowała m.in. z PESA Bydgoszcz, NEWAG z Nowego Sącza oraz z Poznańskimi Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego.

bEshQyql
Czytaj więcej w Money.pl
To koniec polskich autobusów? Autosan do likwidacji Autosan jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce. Początek jej istnienia sięga 1832 roku. Od kilku lat firma miała jednak poważne problemy finansowe.
Czyżby koniec polskiej motoryzacji? Kiedyś dumnie po ulicach jeździły Polonezy, Żuki, Fiaty 125 czy Syreny. Samochody produkowane w Polsce, duma polskiej motoryzacji.
bEshQyqG
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)