Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank HSBC zwolni 25 tysięcy pracowników. Także w Polsce

0
Podziel się:

Cięcia etatów dotkną też polskiego oddziału, który w tym roku zamknie biznes detaliczny.

Bank HSBC zwolni 25 tysięcy pracowników. Także w Polsce
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

HSBC, jeden z największych banków na świecie ogłosił plan oszczędnościowy. Do 2013 r. zwolni 25 tys. osób i wycofa się z operacji w 20 krajach. Cięcia etatów dotkną też polskiego oddziału, który w tym roku zamknie biznes detaliczny.

Jak poinformowało dziś biuro prasowe HSBC w Polsce, obecnie nie wiadomo, ile osób straci pracę w naszym kraju. - _ Ogłoszenie zamknięcia bankowości detalicznej jest równoznaczne z tym, że będą zwolnienia. Na obecnym etapie nie publikujemy żadnej konkretnej liczby osób, które będą dotknięte zwolnieniami lub które są zagrożone. Rozpoczęliśmy konsultacje z radą pracowniczą i dopiero po ich zakończeniu będziemy wiedzieli, ilu osób to dotknie _ - oświadczyło polskie biuro prasowe banku.

W Polsce w dziale bankowości detalicznej HSBC pracuje około 260 osób. Bank zapowiedział, że będzie skupiał się w Polsce na działalności korporacyjnej oraz instytucjonalnej.

Biuro prasowe poinformowało też, że klienci bankowości detalicznej - w sumie około 200 tys. rachunków osób prywatnych i mikrofirm - są już poinformowani o konieczności przeniesienia rachunków do innych banków. Proces ten jest bezpłatny.

HSBC poinformował, że plan oszczędności mają wynieść 2,5 - 3,5 mld dolarów do 2013 r. Zwolnienia dotyczą głównie zagranicznych filii banku. Bank posiada je 86 krajach. Zatrudnia około 335 tys. pracowników, z czego 52 tys. w Wielkiej Brytanii, gdzie ma 1290 oddziałów. W Polsce koncentruje się głównie na grupach usług związanych z bankowością korporacyjną, usługami skarbowymi i bankowości inwestycyjnej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t103032.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/hsbc;chwali;sie;miliardowymi;zyskami,254,0,650750.html) HSBC chwali się miliardowymi zyskami
Bank ogłosił też, że przy przychodach w wysokości 35,7 mld dolarów jego zysk przed opodatkowaniem - za pierwsze półrocze bieżącego roku - wyniósł 11,5 mld dollów i był o 3 proc. wyższy, niż rok wcześniej. Dobre wyniki miała bankowość komercyjna i detaliczna banku, ale dział bankowości inwestycyjnej miał niższy zysk.

HSBC ogłasza półroczne wyniki, jako pierwszy z dużych brytyjskich banków. Obserwowane są one z dużą uwagą, ponieważ dają wyobrażenie o kondycji sektora. We wtorek dane ogłasza Barclays Bank, zaś w czwartek Lloyds.

W czerwcu grupy bankowe Lloyds i RBS (Royal Bank of Scotland), których udziałowcem jest skarb państwa ogłosiły cięcia zatrudnienia łącznie o 15 tys. osób.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t20700.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/przedsiebiorcy;nie;sa;zadowoleni;ze;swoich;bankow,9,0,881673.html) Przedsiębiorcy nie są zadowoleni ze swoich banków Właściciele firm narzekają też na jakość obsługi w ZUS i urzędach skarbowych. W przypadku fiskusa sytuację pogarsza dodatkowo skomplikowane i niestabilne prawo podatkowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t97440.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/warto;bylo;walczyc;ze;spreadozercami;czy;to;wystarczy,176,0,883632.html) "Warto było walczyć ze spreadożercami". Czy to wystarczy? - _ Determinacja w sprawie spreadów opłaciła się _ - twierdzi wicepremier Pawlak. Na tym się jednak nie powinno skończyć - ocenia Money.pl.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t87167.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/hsbc;konczy;z;obsluga;klientow;detalicznych;i;malych;firm,224,0,882912.html) Bank rezygnuje z detalu. Co z klientami? HSBC Bank Polska zdecydował o zakończeniu obsługi klientów detalicznych oraz mikrofirm.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)