Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Bank of America spłaci wielomiliardową pomoc państwa

0
Podziel się

Amerykanie naciskają na zadłużone banki, by spłacały należności.

Bank of America spłaci wielomiliardową pomoc państwa
(jimwhimpey/CC/Flickr)
bEgoqPWZ

Należy do najbardziej dotkniętych kryzysem finansowym banków i przetrwał tylko dzięki udzielonej przez rząd pomocy w wysokości 45 miliardów dolarów. Teraz Bank of America wiedzie się najwidoczniej na tyle dobrze, że zamierza spłacić całe swoje zadłużenie wobec państwa.

Powolny powrót do normalności na rynkach finansowych pozwala bankom doświadczonym kryzysem na zwrot miliardowych kwot, jakie otrzymały od państwa w ramach pomocy finansowej. Bank of America zapowiedział, że zamierza spłacić 45 miliardową pomoc rządową.

_ - Uznajemy decydującą rolę amerykańskiego rządu podczas ubiegłorocznej stabilizacji rynków finansowych i cieszymy się, że możemy spłacić udzieloną nam pomoc wraz z odsetkami _ - oświadczył w środę wieczorem ustępujący wkrótce szef największego amerykańskiego banku, Ken Lewis. Spłata powinna nastąpić natychmiast po niezbędnym podniesieniu kapitału.

bEgoqPXb

Bank otrzymał pomoc rządową w łącznej wysokości 45 mld dolarów, ponieważ jesienią 2008 roku przejął znajdujący się w trudnej sytuacji bank inwestycyjny Merrill Lynch, ratując go w ten sposób przed upadkiem. Niedługo później straty Merrill Lynch doprowadziły do zapaści także firmę macierzystą. Szereg banków, w tym Goldman Sachs, Morgan Stanley i JPMorgan, spłaciło rządową pomoc już latem mając nadzieję, że uwolnią się w ten sposób od wpływów polityki na swoją codzienną działalność.

Tymczasem powrót instytucji finansowych do miliardowych zysków wywołał falę oburzenia obywateli _ chciwymi bankierami _. Związki zawodowe, ruchy obrony praw obywatelskich, a w następstwie tego także politycy, naciskają na instytucje finansowe, by te spłaciły swoje długi wobec podatników, którzy nie odczuwają jeszcze poprawy sytuacji, udzielając więcej kredytów oraz obniżając odsetki i opłaty.

Po spłacie środków z funduszu ratunkowego TARP, długi wobec podatników ma jeszcze dziewięć banków. Łączna kwota ich zadłużenia to 100 mld dolarów. Poza Citigroup z długiem w wysokości 45 mld dolarów należą do nich także Wells Fargo oraz GMAC, największa instytucja finansowa amerykańskiego przemysłu samochodowego.

Walczący nadal ze skutkami kryzysu finansowego Bank of America zamierza spłacić rządową pomoc między innymi 26,2-miliardową nadwyżką oraz dzięki podniesieniu kapitału o 18,8 mld dolarów. Jeżeli podniesienie kapitału się powiedzie, będzie to oznaką powrotu zaufania inwestorów w amerykański system finansowy.

bEgoqPXh
bEgoqPXC
KOMENTARZE
(0)