Notowania

banki
16.12.2013 06:05

Banki przekażą miliony na cele charytatywne. Bo muszą

Wielomilionowe grzywny, jakie płacą banki za oszukańcze manipulacje stopą procentową LIBOR albo nielegalne transakcje z krajami objętymi sankcjami, np. Iranem, wzbogacają fundusze dobroczynne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(rbs.com)

Wielomilionowe grzywny, jakie płacą brytyjskie banki za oszukańcze manipulacje stopą procentową LIBOR, wzbogacają fundusze dobroczynne. Rząd w Londynie skieruje te pieniądze - w sumie aż 100 milionów funtów - na pomoc dla organizacji dobroczynnych wspomagających weteranów wojskowych.

24 organizacje otrzymają przed Gwiazdką 12 milionów funtów z ogromnych grzywien nałożonych na banki za oszustwa w ustalaniu stopy LIBOR. Jest to wskaźnik średniego oprocentowania pożyczek, jakich udzielają sobie nawzajem banki w City. Już w lutym brytyjski kanclerz skarbu George Osborne oddał trzem wojskowym instytucjom dobroczynnym pierwszy milion funtów._ _

_ - Chciałem wziąć pieniądze z kar, nałożonych na ludzi reprezentujących najgorsze wartości w naszym społeczeństwie i pomóc tym, którzy reprezentują najlepsze - a to są żołnierze, marynarze i lotnicy, którzy za nas walczą _ - powiedział. _ _

Jeden z weteranów wojny w Afganistanie, który stracił obie nogi i prawe ramię, powiedział telewizji BBC, że decyzja kanclerza pomoże weteranom i ich rodzinom. a jego ojciec wyjaśnił: _ Mieszkaliśmy w piętrowym domu, musieliśmy się przeprowadzić do parterowego i zaadaptować go do potrzeb Davida. _ Teraz rodzina otrzyma wsparcie od jednej z organizacji pomocy weteranom.

Miliony za utajone transakcje z Iranem

Ale to nie wszystko. Na cele charytatywne pieniądze przekaże także brytyjski bank Royal Bank of Scotland, który w ten sposób uiści grzywnę 100 mln dolarów. Grzywna została nałożona w ramach ugody kończącej wszczęte przeciwko niemu w USA postępowanie z tytułu omijania amerykańskich rządowych sankcji wobec Iranu i innych państw.

Sprawa dotyczy przeprowadzania transakcji finansowych z podmiotami w Iranie, Sudanie. Birmie i na Kubie, które są objęte sankcjami. Miało to miejsce w latach 2005 - 2009. Ponadto bank ukrywał te transakcje w swoich sprawozdaniach płatniczych, przekazywanych do instytucji kontrolnych.

Jak wykazało śledztwo, RBS poinstruował swych pracowników, by w przekazach elektronicznych wpisywali nazwy irańskich instytucji finansowych zamiast ich kodów, co chroniło bankowy system transferów przed automatycznym uwzględnianiem odniesień do Iranu w dokumentach wysyłanych bankom clearingowym w USA.

Stronami, z którymi RBS zawarł ugodę, są Rezerwa Federalna (czyli bank centralny Stanów Zjednoczonych), ministerstwo skarbu USA i Departament Usług Finansowych stanu Nowy Jork. W wydanym oświadczeniu RBS zadeklarował, iż _ przyznaje się do tych niedociągnięć i głęboko ubolewa _ z ich powodu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: banki, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz