Notowania

Przejdź na

Bankierzy z Wall Street dostali 20,3 mld dolarów premii

To aż o 17 proc. wyższe bonusy niż wypłacone za kryzysowy 2008 rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kentannenbaum/Dreamstime)


*Premie wypłacone przez banki i instytucje finansowe z Wall Street za rok 2009 wzrosły o 17 procent w porównaniu z rokiem 2008. *

W rok po punkcie kulminacyjnym kryzysu finansowego finansistom z Wall Street wiedzie się znowu bardzo dobrze. Za 2009 rok nowojorskie banki i instytucje finansowe wypłaciły 20,3 mld dolarów premii. Dla porównania: W rekordowym roku 2007 instytucje finansowe wypłaciły premie w wysokości 32,9 mld dolarów.

-_ Oznacza to 17 procentowy wzrost _ - mówił we wczorajszym wywiadzie telewizyjnym minister finansów stanu Nowy Jork, Thomas DiNapoli. Według DiNapolego średnia premia za 2009 rok wyniosła niecałe 124 tys. dolarów.

Od czasu wybuchu kryzysu finansowego premie i wynagrodzenia menadżerów z Wall Street są bacznie obserwowane nie tylko przez ministra finansów stanu Nowy Jork.

[

Na co bankierzy wydadzą swoje premie? ]( http://manager.money.pl/news/artykul/na;co;bankierzy;wydadza;swoje;premie,133,0,576389.html )

Ponieważ wiele banków przetrwało kryzys finansowy tylko dzięki pomocy udzielonej im przez państwo, powrót do wypłaty wysokich wynagrodzeń i premii spotkał się z rosnącą falą krytyki.

_ - Obecnie banki wypłacają premie w dużej mierze w akcjach w powiązaniu z osiągniętymi wynikami _ - mówi DiNapoli, _ - Mimo to dla wielu ludzi jest to wciąż trudne do zrozumienia _ - dodaje. DiNapoli szacuje, że w 2009 roku nowojorska branża finansowa zarobiła ponad 55 mld dolarów, w porównaniu do 43 mld dolarów straty w roku 2008.

Banki z Wall Street, przede wszystkim wiodący na rynku Goldman Sachs, próbowały zaradzić krytyce obniżając wypłacane premie. Mimo że 2009 rok był dla banku bardzo dobry, szef Goldman Sachs, Lloyd Blankfein, otrzymał premię w wysokości 9 mln dolarów. Przed kryzysem, w roku 2007, jego premia wyniosła 68,5 mln dolarów. Za 2009 rok bank wypłaci pracownikom 36 procent swoich dochodów.

[

Nawet rodzice szefa RBS uważają, że zarabia on za dużo ]( http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/nawet;rodzice;szefa;rbs;uwazaja;ze;zarabia;on;za;duzo,179,0,575923.html )

Jamie Dimon, szef banku JPMorgan, który wyszedł z kryzysu obronna ręka, otrzyma za 2009 rok premię w wysokości 17mln dolarów. Jego premia za 2007 rok wyniosła 28 dolarów. Zarówno Blankfein jak i Dimon nie otrzymali premii w roku ubiegłym.

Amerykański rząd próbował ograniczyć ustawowo wysokość wynagrodzeń wypłacanych przez banki uratowane za pieniądze podatników. Większość dużych banków uniknęła jednak ograniczeń spłacając w całości rządową pomoc.

Powrót banków do wypłacania wysokich wynagrodzeń umożliwi im także zdobywanie specjalistów, którzy odeszli do funduszy hedgingowych. Banku of America zapowiedział w poniedziałek powrót dwóch weteranów swojej bankowości inwestycyjnej.

Po wybuchu kryzysu obaj pracownicy przeszli do chicagowskiego funduszu hedgingowego Citadel, który chce rozwinąć swoją działalność w sektorze bankowości inwestycyjnej. Odejście obu specjalistów może teraz pokrzyżować plany funduszu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Szef Goldman Sachs dostanie 100 mln dolarów premii? ]( http://manager.money.pl/news/artykul/szef;goldman;sachs;dostanie;100;mln;dolarow;premii,188,0,583868.html )
*
Tagi: wall street, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz