Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bankructwa firm. Jest ich znacznie więcej

0
Podziel się:

W ciągu roku padło ponad 750 przedsiębiorstw. Jedna trzecia bankrutów to firmy jednoosobowe.

Bankructwa firm. Jest ich znacznie więcej
(Martin Applegate/Dreamstime.com)

Aż jedna trzecia bankrutów to firmy jednoosobowe. Z miesiąca na miesiąc ubyło ich o 320 procent. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, działalność gospodarczą zakończyły 751 przedsiębiorstwa.

Liczba upadłości firm zwiększyła się o 7,6 proc. m/m do 71 w lutym, zaś w ujęciu rocznym wzrost wyniósł 12,7 proc., poinformowała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE)._ _

_ Duży, bo 30 proc. udział w liczbie upadłości miały firmy jednoosobowe. W ubiegłym miesiącu z prowadzeniem indywidualnej działalności gospodarczej, najpopularniejszej formy prawnej wśród młodych przedsiębiorców rozpoczynających swoją przygodę z biznesem, pożegnało się 21 osób. Było to 50 proc. więcej niż w styczniu, w którym upadło 14 takich firm oraz 320 proc. więcej niż w lutym 2011 r., kiedy to upadło ich tylko 5 _ - głosi komunikat.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyły 751 przedsiębiorstwa. Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po lutym okazała się o 1,1 proc. wyższa od zanotowanej po styczniu (743). W ostatnich dwunastu miesiącach najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w kwietniu i listopadzie (54 firmy), natomiast w lutym upadło najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 71, podano także.

Największe ryzyko prowadzenia działalności w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, mierzone ilością upadłości w stosunku do ilości firm działających w danym sektorze przedsiębiorstw, odnotowano w branży poligraficznej (4,35 proc. wobec 2,24 proc. w analogicznym okresie), w branży związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (3 proc. wobec 1,52 proc.), wśród producentów pozostałego sprzętu transportowego (2,69 proc. wobec 0,68 proc.), producentów wyrobów z drewna (2,58 proc. wobec 1,51 proc.) oraz producentów chemikaliów i wyrobów chemicznych (2,56 proc. wobec 1,89 proc.).

KUKE podkreśla, że bardzo dobre dane dotyczące PKB w IV kw. ub. roku (4,3 proc.) w dalszym ciągu pozwalają oczekiwać, że w roku bieżącym tempo wzrostu polskiej gospodarki sięgnie 3,6 proc., a przedsiębiorstwom na koniec roku uda się utrzymać wskaźnik rentowności obrotu netto na poziomie nie niższym niż 4,4 proc.

_ Jednym z kluczowych elementów świadczących o dobrej kondycji ekonomicznej firm jest wzrost aktywności inwestycyjnej. Zanotowany po koniec ubiegłego roku wzrost inwestycji sięgający 10,3 proc. świadczy o tym, że coraz prężniej działają firmy unowocześniające i rozbudowujące bazę produkcyjną _ - czytamy w komunikacie.

Korporacja zaznacza jednak, że pomimo braku niepokojących sygnałów dotyczących sytuacji finansowej firm, dane dotyczące upadłości mogą wymusić korektę dotychczasowych prognoz na cały 2012 r.

_ Niespotykany dotąd, lutowy wzrost liczby ogłoszonych upadłości przez osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą, może znacząco wpłynąć na ostateczne dane _ - konkluduje KUKE.

O kondycji firm w Polsce czytaj w Money.pl
Tylu bankrutów nie było u nas od trzech lat Całą statystykę psuje branża budowlana. Jej płynność spadła, mimo inwestycji związanych z Euro 2012.
W błędzie jest ponad połowa Polaków. A Ty? Aż 61 procent Polaków jest przekonanych, że przedsiębiorcy nie wytwarzają większości dochodu naszego kraju.
Zaskakująca ocena Polski. Jesteśmy... Światowe firmy zainteresowane wschodzącymi rynkami, oceniły gdzie warto inwestować. Zobacz jak wypada Polska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)