Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bankructwa firm w polsce
05.10.2013 10:48

Bankructwa firm w Polsce. Jest gorzej

Jest gorzej niż w zeszłym roku - bankructwo ogłosiło 713 przedsiębiorstw, czyli 5 procent więcej niż w 2012 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(endostock - Fotolia.com)

W pierwszych 3 kwartałach w większości województw wzrosła liczba upadłości firm. W porównaniu z tym samym okresem 2012 roku więcej bankructw było w dziewięciu z nich, natomiast spadek odnotowano w siedmiu.

Z raportu firmy Euler Hermes Collections wynika, że od stycznia do końca września liczba upadłości w Polsce w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zwiększyła się. Upadło 713 przedsiębiorstw, czyli 5 procent więcej niż przed rokiem. Kłopoty firm związane są między innymi z zatorami płatniczymi, a także ogólną sytuacją naszej gospodarki.
Największe kłopoty ma w dalszym ciągu budownictwo i branża hurtowa.

Grzegorz Błachnio jeden z autorów raportu zaznacza, że mapa upadłości w Polsce jest zróżnicowana. Na przykład na wschodzie kraju - na Podlasiu i Lubelszczyźnie - bankructw jest wyraźnie mniej niż w tym samym czasie 2012 roku. _ - Tam po prostu jest stosunkowo dużo firm działających na rynku lokalnym, przedsiębiorstw, które stosują w większym stopniu niż gdzie indziej rozliczenia gotówkowe. Dlatego spowolnienie obiegu pieniądza w gospodarce, trochę mniej ich dotknęło _ - dodał.

W ciągu pierwszych 3 kwartałów tego roku wzrosła liczba upadłości w województwie lubuskim - w porównaniu z tym samym czasem roku ubiegłego o 100 procent. Grzegorz Błachnio podkreśla, że może nie jest to największe województwo na mapie gospodarczej kraju, ale istotne, bo graniczące z Niemcami.

Zwraca poza tym uwagę na sytuację województwa mazowieckiego - mimo że w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku liczba bankructw na Mazowszu spadła o 15 procent w porównaniu z tym samym czasem 2012 roku, to wrzesień przyniósł znaczne pogorszenie sytuacji - upadło tu 21 przedsiębiorstw, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w województwie dolnośląskim i śląskim.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: bankructwa firm w polsce, firmy w polsce, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz