Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bankructwa firm w Polsce. W 2013 roku może upaść ponad 1300 firm

0
Podziel się:

To o 50 procent więcej niż w zeszłym roku. Sprawdź, w których branżach poziom bankructw jest najbardziej niepokojący.

Bankructwa firm w Polsce. W 2013 roku może upaść ponad 1300 firm
(Kadmy/Dreamstime)

Dane GUS za grudzień 2012 roku podtrzymują prognozę * Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych *, że liczba firm które upadną w 2013 roku wzrośnie rok do roku o prawie 50 procent i przekroczy 1.300 - wynika z prognozy KUKE.

- _ Ostatnia publikacja Głównego Urzędu Statystycznego odnośnie wstępnych szacunków dynamiki PKB w 2012 roku potwierdza, że sytuacja w gospodarce jest aktualnie trudna, co będzie przekładało się na realizacje prognozy KUKE, iż w całym roku liczba upadłości przekroczy 1.300 i wyniesie około 1.313 wszystkich przedsiębiorstw, czyli 49,7 proc. więcej niż w roku ubiegłym _ - napisano w prognozie.

- _ Z oficjalnych danych gospodarczych GUS (m.in.: PKB, produkcja sprzedana przemysłu, zatrudnienie, płace) można wnioskować, iż szczyt upadłości przesunie się z pierwszych dwóch kwartałów 2013 r. na połowę roku. Ustabilizowanie sytuacji oraz ewentualna poprawę przewiduje się w trzecim i czwartym kwartale bieżącego roku _ - dodano.

Z komunikatu wynika, że w styczniu 2013 r. upadło 86 firm, o 7,5 proc. więcej niż w grudniu. _ - Ze styczniowych danych pochodzących z Monitora Sadowego i Gospodarczego wynika, iż sądy gospodarcze ogłosiły upadłość - 86 firm. Było to o 7,5 proc. więcej firm niż w grudniu, w którym zanotowano 80 upadłości oraz 30,3 proc. więcej niż w styczniu 2012 r., w którym to zanotowano 66 takich zdarzeń. Została utrzymana tendencja wzrostowa ilości upadłości _ - napisano.

Zdaniem KUKE, niepokojący poziom bankructw można zaobserwować w branżach: budowlanej, meblarskiej oraz produkcji metali. - _ W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (luty 2012 r. - styczeń 2013 r.) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarcza zakończyło 897 przedsiębiorstw. Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po styczniu okazała się o 2,3 proc. wyższa od zanotowanej na koniec 2012 r. (877). Przed rokiem tj. w styczniu 2012 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 743 firm. Wynik bieżący jest wiec o 20,7 proc. gorszy _ - napisano.

W styczniu upadłość ogłosiło 90 firm, o 33 proc. więcej wobec stycznia 2012 r. - podał Euler Hermes w komunikacie._ - W pierwszym miesiącu tego roku sądy poinformowały o upadłości 90 firm. Jest to o 33 proc. więcej upadłości niż w styczniu 2012 roku, gdy upadło 68 firm _ - napisano w komunikacie. Z komunikatu wynika, że najwięcej firm zgłaszających upadłość należało do branży produkcyjnej (32), natomiast do branży budowlanej 20.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto najwięksi bankruci na świecie Trwający kryzys finansowy zmiótł z powierzchni ziemi przedsiębiorstwa, które przetrwały największą w historii recesję z lat trzydziestych minionego stulecia.
Fatalne dane. Tyle bankructw jeszcze nie było Bankructwa zakończone sądowym wyrokiem to tylko niewielki wycinek obrazu pogarszającej się kondycji przedsiębiorstw.
Fatalnie w polskich firmach. Upadło... Coraz więcej firm w Polsce bankrutuje - wynika z raportu firmy Euler Hermes. W listopadzie upadło 86 firm, a w ciągu jedenastu miesięcy tego roku 860 spółek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)