Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
detroit
19.07.2013 13:03

Bankructwo Detroit ostrzeżeniem dla świata

Sytuacja dawnej stolicy przemysłu samochodowego USA powinna być ostrzeżeniem dla wielu włodarzy miast. Także polskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Timothygetsschooled/CC/Wikipedia)

Polskie miasta są w lepsze kondycji finansowej niż Detroit. Bankructwo im nie grozi, lecz sytuacja dawnej stolicy przemysłu samochodowego USA powinna być ostrzeżeniem dla wielu włodarzy miast - przekonuje analityk finansowy Piotr Kuczyński.

Amerykańska metropolia ogłosiła bankructwo wczoraj. Dług Detroit wynosi 18,5 miliarda dolarów. Miasto nie ma pieniędzy na doraźne funkcjonowanie.

Piotr Kuczyński zwraca uwagę, że w polskim prawie są wyraźnie zapisane limity zadłużenia samorządów, które dyscyplinują skarbników miast. - _ U nas taka sytuacja jak w Detroit jest nierealna dlatego, że zadłużenie miast nie może być wyższe niż 60 procent ich przychodów _ - tłumaczy Kuczyński.

Bankructwo Detroit to największa plajta w historii sektora publicznego Stanów Zjednoczonych. Rick Snyder gubernator stanu Michigan, którego Detroit jest stolicą , przyjmując wniosek o upadłość od władz miejskich przyznał, że była to trudna decyzja ale doprowadziły do niej lata zaniedbań.

Piotr Kuczyński przypomina, że błędem władz miasta było postawienie na rozwój tylko jednego segmentu przemysłu. Ekspert przekonuje, że z sytuacji Detroit powinni wyciągnąć wnioski władze wielu krajów. Piotr Kuczyński podaje przykład Słowacji, która przyciągnęła wiele firm z branży motoryzacyjnej. Eksport naszych południowych sąsiadów jest silnie związany ze sprzedażą aut w Europie.

Tylko odsetki od zaciągniętych kredytów kosztują stolicę Michigan 150 milionów dolarów rocznie. 16 procent mieszkańców miasta nie ma pracy. To dwukrotnie więcej niż wynosi średnia stopa bezrobocia w całym stanie .W dodatku co drugi mieszkaniec Detroit nie płaci podatków, co jeszcze pogłębia dziurę w kasie ratusza.

*ZOBACZ WIDEO: *

Władze miasta nie ogłosiły jeszcze planu oszczędnościowego. Cięcia z pewnością dotkną jednak urzędników miejskich, przewidywane jest też zawieszenie niektórych usług oraz likwidacja części przywilejów dla osób starszych.

Czytaj więcej w Money.pl
Upadek biura podróży. Koniec GTI Travel Biuro podróży ma zamiar złożyć do sądy wniosek o upadłość. Decyzja ma związek z ogłoszeniem upadłości dwóch podmiotów z Grupy GTI - German Travel International i Sky Airlines.
W maju upadło mniej firm niż w 2012 roku Sądy poinformowały, że w ubiegłym miesiącu zbankrutowało 70 firm wobec 95 w 2012 roku - wynika z raportu firmy EUler Hermes.
Zaskakujące dane z amerykańskiej gospodarki Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 2013 roku 52 punkty.
Tagi: detroit, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz