Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barclays ukarany. Teraz wezmą się za inne banki

0
Podziel się:

Wielki przegląd zdecyduje o tym, czy i przeciw komu wszczęte zostanie postępowanie karne.

Barclays ukarany. Teraz wezmą się za inne banki
(Barclays)
bFfiWFQl

W następstwie ukarania banku Barclays wysoką grzywną, rząd Davida Camerona zlecił przeprowadzenie niezależnego przeglądu procedury fixingu międzybankowej stopy kredytowej Libor (Libor Interbank Offered Rate) - donosi Press Association.

Celem jest opracowanie zaleceń dla przyszłej procedury ustalania tej benchmarkowej stopy. Zalecenia zostaną uwzględnione w ustawie o usługach finansowych (Financial Services Bill), nad którym obecnie debatuje Izba Gmin.

Przegląd, który zostanie zainaugurowany w najbliższych dniach, z zadaniem przedstawienia raportu we wrześniu, zdecyduje też o tym, czy i przeciw komu wszczęte zostanie postępowanie karne. Jak dotąd nie wiadomo, komu rząd powierzy przegląd w sprawie, która bardzo zaszkodziła reputacji londyńskiego City.

bFfiWFQn

Niektórzy opozycyjni politycy sądzą, że nie można mieć zaufania do tego, że City będzie regulować się we własnym zakresie przestrzegając najwyższych profesjonalnych standardów. Opozycyjna Partia Pracy chce, by rząd zlecił dochodzenie sędziemu tak, jak postąpił w przypadku afery podsłuchowej.

Libor jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego ustalaną przez Thomsona-Reutersa w oparciu o dane dostarczane przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Stopa stosowana jest dla ustalenia oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie.

Barclays podawał nieprawdziwe dane, aby powstało wrażenie, że jego kondycja finansowa jest lepsza niż była i po to, by umożliwiać spekulacje. Libor oraz będąca jej odpowiednikiem stopa Euribor (Euro Interbank Offered Rate) mają bezpośredni wpływ na wycenę transakcji i finansowe rozliczenia między bankami i innymi instytucjami. Od ich wysokości uzależnione jest też oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki klientom, w tym pożyczek hipotecznych.

Departament Sprawiedliwości USA, Komisja odpowiedzialna za nadzór nad obrotem kontraktami surowcowymi z dostawą w przyszłości (US Commodity Futures Trading Commission) i regulator brytyjskiego rynku usług finansowych (Financial Services Authority) nałożyły na Barclaysa łączną grzywnę w wys. 450 mln USD za manipulowanie stopą Libor w latach 2005-09.

bFfiWFQt

Dochodzenie wszczęto także wobec innych banków - HSBC, RBS, Citigroup oraz UBS. Niewykluczony jest także osobny przegląd ws. profesjonalnych standardów bankowości.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujący efekt afery w Barclays Banku Brytyjczycy domagają się przesłuchania szefa finansowego giganta. David Cameron jest za.
Dopadli wielki bank. Musi oddać pół miliarda Wielki brytyjski bank, Barclays, musi zwrócić pół miliarda funtów ukrytych podatków. Brytyjski urząd podatkowy orzekł, że Barclays nie miał prawa odpisywać od podatku części swoich inwestycji i sklasyfikować wykupu swoich własnych obligacji jako straty.
Gigantyczne straty największego w USA banku Bank stracił na nieudanych transakcjach z instrumentami pochodnymi nawet 6 mld dolarów.
bFfiWFQO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)