Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bariery w prowadzeniu firm w Polsce

0
Podziel się

Jesteśmy pod tym względem słabsi niż Węgry, Czechy, Estonia czy Litwa.

Bariery w prowadzeniu firm w Polsce
(Fotolia)
bErHFDpN

Biurokracja, niespójne i niejasne przepisy prawne oraz złe prawo podatkowe, to największe bariery w działaniu firm w Polsce. Potwierdzają to międzynarodowe raporty analizujące warunki prowadzenia biznesu.

Są one mniej przychylne dla Polski niż w ubiegłorocznym zestawieniu - podkreśla Marcin Nowacki - wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Zwraca uwagę, że jesteśmy pod tym względem słabsi niż Węgry, Czechy, Estonia czy Litwa. Mamy więc wciąż dużo do zrobienia.

Naszą "piętą achillesową" jest zwłaszcza system podatkowy. -_ Nie chodzi o wysokość podatków, ale o zawiłość prawa. Często ani przedsiębiorca ani nawet urzędnik nie wie, jak interpretować poszczególne przepisy, przy czym to urzędnik posiada dużą swobodę interpretacji _- ocenia Marcin Nowacki.

bErHFDpP

Z podatkami związany jest również kulejący wymiar sprawiedliwości. _ - Utrudnieniem jest także sztywny, nieprzystający do rzeczywistości kodeks pracy i bardzo wysokie koszty pracy _ - dodaje główny ekonomista ZPP Mariusz Pawlak._ - Mimo to przedsiębiorcy są bardzo odporni i dają radę. Wystarczyłoby pozostawienie ich w spokoju i rozruszaliby gospodarkę _ - podkreślił Mariusz Pawlak.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców dodaje, że w ubiegłym roku rząd wprowadził kilka zmian ułatwiających prowadzenie firm. Są one jednak, zdaniem ZPP, w dalszym ciągu niewystarczające. To zaś, że polska gospodarka na tle innych europejskich krajów radzi sobie dość dobrze, jest zasługą przedsiębiorców a nie rządu - twierdzą członkowie ZPP.

Czytaj więcej w Money.pl
Aż 12 dni tracimy na rozliczenie podatków Polski przedsiębiorca dokonuje 18 rocznych płatności podatku - wynika z raportu Banku Światowego i firmy PwC. Znacznie więcej od średniej na świecie.
Wielkie zmiany dla firm. Oto nowy pakiet Przyjęty ostatnio przez rząd pakiet deregulacyjny zakłada 40 zmian w blisko 30 ustawach.
Zalegamy z miliardami złotych fiskusowi Nawet 45 mld zł mogą wynosić niezapłacone podatki VAT, PIT czy CIT. Nawet rząd jest tymi danymi zaskoczony.
bErHFDqq
business news
wiadomości
KOMENTARZE
(0)