Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będą opłaty od wypłaty gotówki z bankomatów?

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów szuka sposobu na zachęcenie operatorów bankomatów do umieszczania ich także w mniejszych miejscowościach.

Będą opłaty od wypłaty gotówki z bankomatów?
(goodluz - Fotolia.com)

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad wprowadzeniem opłat od wypłaty gotówki z bankomatów, tzw. opłat surcharge - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż.

MF zareagowało w ten sposób na pojawiające się ostatnio w mediach doniesienia, że wraca pomysł wprowadzenia surcharge, a jego wielkim zwolennikiem jest Ministerstwo Finansów.

Dróżdż podkreśliła, że MF _ nie prowadzi prac legislacyjnych w tym zakresie _. Według Dróżdż informacje dotyczące wprowadzenia przez resort możliwości pobierania opłaty od wypłat z bankomatów są nieprawdziwe.

_ - Ministerstwo Finansów zasadniczo popiera prowadzenie takich działań, które przyczyniają się do obniżania kosztów usług finansowych, czego przykładem jest poparcie resortu dla parlamentarnej inicjatywy dotyczącej obniżenia opłaty interchange w transakcjach kartowych, czy też prowadzona aktualnie inicjatywa zmierzająca do redukcji obciążeń administracyjnych dla biur usług płatniczych _ - wskazała rzeczniczka.

Zdaniem ministerstwa istotnym problemem polskiego rynku płatniczego jest mało rozbudowana sieć bankomatowa - jesteśmy pod tym względem w ogonie UE. W związku z tym MF sugerowało ewentualne kierunki działań w tym obszarze.

_ - Obecne uwarunkowania rynkowe utrudniają dalsze poszerzanie sieci bankomatów ze względu na brak rentowności takich przedsięwzięć _ - wskazała Dróżdż. Powodem jest ograniczony popyt i konieczność ponoszenia wysokich kosztów obsługi takich bankomatów.

Według MF powoduje to, że np. wiele mniejszych miejscowości, dysponujących nierzadko dużym potencjałem gospodarczym, czy miejscowości o znacznych walorach turystycznych nie ma dostępu do usług płatniczych. W efekcie liczba bankomatów statystycznie wzrasta w miejscach o tzw. wysokiej transakcyjności (duże aglomeracje) kosztem mniejszych miejscowości, gdzie ich instalacja w obecnych realiach jest wyjątkowo pożądana.

W ocenie ministerstwa czynnikiem hamującym rozwój sieci bankomatów jest narzucany przez organizacje kartowe na operatorów bankomatów zakaz pobierania jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu korzystania z ich urządzeń.

Według MF siła rynkowa duopolu organizacji kartowych - Visa, Mastercard, ustalających reguły i opłaty związane z użytkowaniem kart płatniczych, znacznie ogranicza możliwość negocjacji stawek przez operatorów bankomatów z wydawcami kart.

Dróżdż podkreśliła, że ustawa o usługach płatniczych nie przewiduje zakazu pobierania przez operatorów bankomatów opłaty surcharge. _ _

_ - Ewentualne zmiany prawne zmierzałyby jedynie do przesądzenia w ustawie możliwości pobierania opłaty surcharge tak, aby uniemożliwić organizacjom kartowym formułowanie tych zakazów _ - wyjaśniła rzeczniczka. Zaznaczyła, że decyzja o pobieraniu takiej opłaty byłaby zatem podejmowana przez operatora bankomatu.

Dodała, że nieprawdziwe są też zarzuty, jakoby MF próbowało w drodze opłaty surcharge uzyskać dodatkowe wpływy do budżetu państwa.

- _ Ewentualne pobieranie przez operatorów bankomatów opłaty typu surcharge nie miałoby charakteru daniny publicznej ani opłaty odgórnie ustalonej przepisami prawa. Opłata stanowiłaby natomiast przychód operatorów bankomatów, umożliwiający rozbudowę i utrzymywanie sieci tych urządzeń w mniejszych miejscowościach _ - wytłumaczyła.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)