Notowania

Przejdź na
praca
13.04.2011 06:50

Belgowie i Koreańczycy pracują najmniej

Statystyczny mieszkaniec Korei na nieodpłatną pracę w domu poświęca godzinę i 19 minut.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nantucketphotoart/Dreamstime)

Najbardziej pracowitą nacją wśród państw OECD są Meksykanie. Na pracę zawodową i obowiązki domowe poświęcają średnio 10 godzin dziennie. Najkrócej, bo 7 godzin na dobę, pracują Belgowie, wynika z raportu przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

OECD przyjrzała się najnowszym tendencjom społecznym i politycznym w 26 krajach członkowskich oraz państwach takich jak Indie, Chiny i Afryka Południowa. Odrębny rozdział tegorocznego raportu został poświęcony nieodpłatnej pracy w domu: gotowaniu, sprzątaniu, robieniu zakupów czy opiece nad dziećmi.

Najwięcej czasu na obowiązki domowe poświęcają Meksykanie - średnio 3 godziny dziennie. Najmniej Koreańczycy: 1 godzinę i 19 minut. Najbardziej czasochłonne jest gotowanie, jednak i tutaj poszczególne nacje się różnią. Statystyczny Amerykanin spędza w kuchni pół godziny dziennie, Turek 1 godzinę i 14 minut. Średnia to 50 minut, wynika z raportu.

Sporo czasu zabierają także zakupy. Przeciętny obywatel krajów OECD poświęca im 23 minuty dziennie. Prym wiodą Francuzi - 32 minuty, a listę znów zamykają Koreańczycy - 13 minut.

Autorzy raportu starali się też oszacować, ile warta jest praca w domu w poszczególnych krajach. Okazuje się, że odpowiada około jednej trzeciej PKB dla wszystkich państw OECD, poczynając od 19 procent w Korei do 53 procent w Portugalii.

Tagi: praca, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz