Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bertelsmann wydrukuje Wikipedię

Papierowa wersja Wikipedii trafi na rynek we wrześniu. Kosztować ma 20 euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/DPA)

We wrześniu Bertelsmann Lexikon Institut wprowadzi Wikipedię do sprzedaży jako książkę za niecałe 20 euro. Jednak autorzy-internauci nie dostaną ani centa.

- _ Nasze treści są wolnodostępne. Właściwie każde wydawnictwo mogłoby postąpić jak Bertelsmann _ - mówi Arne Klempert, szef Wikipedii w Niemczech. Radość menadżera internetowej encyklopedii z przymierza z Bertelsmannem jest ogromna.

Ofensywa Wikipedii jest policzkiem dla odwiecznego rywala, wydawnictwa Brockhaus. Bogata w tradycję encyklopedia grupy wydawniczej Langenscheidt zapowiedziała przed kilkoma tygodniami, że zawartość 30 tomowej encyklopedii będzie dostępna już tylko w internecie.

Krzyk przerażenia odbił się echem w całych Niemczech. Teraz Langenscheidt wycofuje się z pomysłu. - _ Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie zaprzestania wydawania encyklopedii w formie drukowanej _ - zapewnia rzecznik wydawnictwa. Także wydawca Andreas Langenscheidt pozostawia sobie otwartą furtkę: - _ 21 wydanie jest aktualne, pojawiło się na rynku dopiero w roku 2006 i nadal jest przez nas oferowane _ - mówi.

Z reguły encyklopedia Brockhaus oferowana jest przez siedem lat, zanim na rynku pojawi się nowe wydanie. Wydawnictwu Langenscheidt pozostaje więc dużo czasu na podjęcie decyzji, czy 22. wydanie Brockhaus trafi jednak na rynek w papierowej formie.

Tymczasem Wikipedia idzie za ciosem. Pierwsze wydanie w formie książkowej ma zawierać 50 tys. najpopularniejszych haseł. - _ Jest to projekt, który ma dokumentować ducha czasu. Dlatego nadaje się na coroczną formę publikacji _ - mówi menadżer Wikipedii Klempert. Już od trzech lat najpopularniejszy na świecie leksykon internetowy nosi się z myślą o próbie zaistnienia w świecie książek. - _ Będzie to pierwsze drukowane ogólne kompendium wiedzy na podstawie treści Wikipedii _ - mówi członek zarządu Wikipedii Mathias Schindler, od którego wyszedł pomysł.

Encyklopedia pojawi się w księgarniach równolegle do jesiennych targów książki we Frankfurcie nad Menem. I może być to dla Wikipedii całkiem lukratywne: jeden euro ze sprzedaży każdej książki wpłynie do kasy niemieckiego stowarzyszenia, któremu musiało dotychczas wystarczać 250 tys. euro euro datków rocznie.

Przekonanie o sukcesie panuje również w Bertelsmannie, największym koncernie medialnym w Europie. - _ Jesteśmy pełni optymizmu _ - mówi Beate Varnhorn, szefowa Bertelsmann Lexikon Institut w Gütersloh. Planowana sprzedaż to co najmniej 20 tys. egzemplarzy. Jest to projekt doświadczalny, mający na celu zdobycie nowych grup docelowych, które dotychczas ziewały znudzone na widok rocznika leksykalnego.

Entuzjazm Bertelsmanna i Wikipedii jest duży. A wśród autorów Wikipedii? Chcąc nie chcąc staną się oni autorami Bertelsmanna - nie mając z tego ani centa.

Tagi: wikipedia, wiadomości, gospodarka
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz