Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bezrobocie w polsce
03.02.2013 11:54

Bezrobocie w Polsce osiągnie rekordowy pułap w 2013 roku

W tym roku, bezrobocie w Polsce przekroczy pułap 14 procent. Tak źle jeszcze nie było.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kadmy/iStockphoto)

W tym roku sytuacja na rynku pracy będzie trudna, redukcje zatrudnienia najmocniej dotkną budownictwo i przemysł, a najmniej handel i firmy z branży IT - twierdzą ekonomiści. Dodają, że sytuacja może się poprawić w drugim półroczu.

Według ostatnich danych Głównego Urzędu statystycznego w grudniu 2012 r. stopa bezrobocia sięgnęła 13,4 proc.

Premier Donald Tusk mówił w piątek, że polska gospodarka zwalnia i _ pierwszy kwartał czy pierwsze półrocze będzie na pewno ciężkie _. Według premiera _ pierwszy kwartał tego roku będzie najtrudniejszym w ostatnich kilku latach _. _ Mamy powody sądzić, że to jest moment zwrotny, że rzeczywiście drugie półrocze powinno być czasem wyraźnych sygnałów ożywienia. To nie znaczy, że z dnia na dzień będzie przybywać miejsc pracy _ - ocenił premier i dodał, że na to gospodarka potrzebuje trochę czasu. _ Nadal wierzę w to, że 2013 r. będzie trudniejszy niż 2012 r. i trudniejszy niż 2014 r. _ - stwierdził szef rządu.

Na podobny rozwój sytuacji na rynku pracy wskazywał niedawno wiceminister pracy Jacek Męcina. Mówił, że najtrudniejszy będzie pierwszego kwartał 2013 roku. Jego zdaniem w styczniu tego roku bezrobocie może przekroczyć poziom 14 proc.

Na pogorszenie sytuacji na rynku pracy wskazał też m.in. Wskaźnik Rynku Pracy, opublikowany w czwartek przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wskaźnik ten z wyprzedzeniem informuje o zmianach w wielkości bezrobocia. _ Zmiany rejestrowane przez wskaźnik wskazują na dalszy wzrost bezrobocia w najbliższych miesiącach _ - podkreślili autorzy publikacji.

Ekspert PKPP Lewiatan Grażyna Spytek-Bandurska powiedziała PAP, że _ zwolnień nie można wykluczyć w żadnej z branż _. _ Budownictwo odczuwa duże problemy i właśnie tam należy spodziewać się zwolnień na początku bieżącego roku. Problemy mogą mieć też pracownicy firm produkcyjnych, które są nastawione na eksport, gdyż na nie ma wpływ koniunktura globalna _ - stwierdziła.

W jej opinii pierwsza połowa tego roku może być też trudna dla pracowników: firm motoryzacyjnych, RTV-AGD, a także meblarskich, odzieżowych oraz w hut.

Ekspertka Lewiatana zaznaczyła, że znacznie mniejsze powody do obaw mogą mieć pracownicy z sektora usług, handlu i administracji. _ W instytucjach sektora publicznego będzie stabilizacja i nie powinno dochodzić do większych zwolnień. Podobnie w branży IT czy handlu, choć tu też doszło do spowolnienia, to nie było ono radykalne. W tych branżach sytuacja na rynku pracy powinna być relatywnie dobra _ - podkreśliła.

Ekspertka wskazała, że sytuacja na rynku pracy powinna się poprawić w drugim półroczu, ale nie jest to pewnik. _ Jest bardzo dużo czynników, które wpływają na tworzenie nowych miejsc pracy _ - podkreśliła.

W ocenie ekonomistki, w obliczu narastających problemów z utrzymaniem stanu zatrudnienia, konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą firmom swobodniej organizować czas pracy, dzięki czemu możliwe stanie się elastyczne gospodarowanie personelem i łatwiejsze prowadzenie działalności w warunkach zmieniającego się popytu. _ To powinno przekładać się na mniejszą skalę zwolnień pracowników i zahamowanie bezrobocia, co ma kluczowy wpływ na skłonność gospodarstw domowych do konsumpcji jako najistotniejszego czynnika dla podtrzymania wzrostu gospodarczego _ - wyjaśniła.

Według ekonomisty BZ WBK Marcina Luzińskiego pogarszanie się sytuacji na polskim rynku pracy jest obserwowane od dawna. _ To spowolnienie nie rozpoczęło się teraz, ale trwa od roku _ - powiedział.

Także jego zdaniem zwolnienia najbardziej widoczne będą w budownictwie i przemyśle. _ Słyszeliśmy o wielu bankructwach w branży budowlanej i zapewne ten trend będzie kontynuowany. Podobnie słabo wyglądała sytuacja w przetwórstwie przemysłowym, który cierpiał na tym, że spadał popyt na polskie produkty za granicą. Na tym ucierpiały branże: motoryzacyjna, meblowa, a także odzieżowa _ - wymienił ekonomista.

Podkreślił jednak, że nie wszystkie firmy z sektora przemysłowego są w złej sytuacji. _ W przemyśle są i takie, które nie odczuły spadku popytu z zagranicy. To firmy, które eksportują na Wschód. Produkcja żywności cały czas ma się dobrze, dużo eksportujemy np. do Rosji _ - mówił.

Czytaj więcej w Money.pl
W tych branżach najłatwiej stracić pracę Najwięcej osób traci w tym roku prace w budowlance i przemyśle.
Wiadomo co z produkcją i cenami Zobacz, dla których gałęzi przemysłu, rok rozpoczął się spadkami, a gdzie jest coraz lepiej.
Kryzys już dociera do Polski Analitycy prognozują, jak dużo giełdy dadzą zarobić inwestorom w tym roku. Mają rację?
Tagi: bezrobocie w polsce, bezrobocie, business news, praca, strategie firm, kraj, manager, strategie, zarządzanie, czołówki, marketing i zarządzanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, z rynku
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz