Notowania

korupcja
18.12.2012 13:50

Biedne kraje tracą biliony dolarów przez korupcję i unikanie podatków

Przestępczość, korupcja i unikanie podatków kosztowały kraje rozwijające się blisko 6 bilionów dolarów w latach 2001-2010 - alarmuje Global Financial Integrity.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Igor Burchenkov/Dreamstime.com)

Przestępczość, korupcja i unikanie podatków kosztowały kraje rozwijające się blisko 6 bilionów dolarów w latach 2001-2010 - alarmuje organizacja pozarządowa Global Financial Integrity (GFI) w najnowszym raporcie. Przodują pod tym względem Chiny.

_ - Astronomiczne sumy brudnych pieniędzy w dalszym ciągu uciekają ze świata rozwijającego się do zagranicznych rajów podatkowych i banków w krajach rozwiniętych _ - oświadczył szef GFI Raymond Baker. GFI to organizacja pozarządowa z siedzibą w Waszyngtonie, która działa na rzecz odpowiedzialności i przejrzystości finansowej.

_ - Kraje rozwijające się tracą coraz większe sumy pieniędzy w czasie, gdy zarówno kraje bogatsze, jak i te biedniejsze zmagają się ze słabnącym wzrostem gospodarczym. Ten raport musi być sygnałem ostrzegawczym dla przywódców tych państw, że muszą zrobić więcej, by powstrzymać nielegalne wyciekanie pieniędzy z kraju _ - uważa Baker.

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu, w latach 2001-2010 z krajów rozwijających się przetransferowano nielegalnie blisko 6 bln dolarów. Wartość nielegalnych przekazów pieniężnych wzrastała w tym czasie o 13,3 proc. rocznie.

Wyprowadzane kwoty są tak wielkie, że na każdy dolar pomocy zagranicznej dla krajów biedniejszych przypada 10 dolarów wyprowadzanych za granicę - podkreśla GFI.

Chiny są pod tym względem niechlubnym liderem. Blisko połowa wszystkich brudnych pieniędzy, które wyciekły z krajów rozwijających się w 2010 roku (420,4 mld z 858,8 mld dolarów), pochodziła właśnie z Państwa Środka. To ośmiokrotnie więcej niż wyprowadziły w tym czasie kolejne w klasyfikacji Malezja i Meksyk.

Państwo chińskie straciło ogółem w latach 2001-2010 aż 2,74 bln USD. GFI wskazuje przy tym, że tendencja ta się nasila. Jeśli uwzględnić także straty z ubiegłego roku, to okaże się, że z Chin wyprowadzono w latach 2001-2011 aż 3,79 bln dolarów.

_ - W raporcie podkreślamy, że gospodarka Chin to bomba z opóźnionym zapłonem - wskazuje główny ekonomista GFI, Dev Kar . - Porządek społeczny, polityczny i ekonomiczny w tym kraju jest nie do utrzymania w dłuższej perspektywie przy tak ogromnym odpływie kapitału _.

Z Meksyku wyciekło 51,17 mld dolarów w 2010 roku oraz 476 mld w latach 2001-2010 i są to liczby nieuwzględniające miliardowych sum wyprowadzanych z kraju w gotówce w ramach zorganizowanej przestępczości. Malezja, kraj o gospodarce zdominowanej przez eksport, straciła 64,38 mld dolarów w 2010 roku i 285 mld dolarów w latach 2001-2010.

GFI zaapelowała do światowych przywódców o przyspieszenie walki z nielegalnymi transferami pieniędzy. W tym celu - według organizacji - należy m.in. podjąć zdecydowane kroki w kwestii tajnych kont bankowych i zarządów tzw. firm-krzaków i zreformować prawo celne, aby opłat za eksport czy import nie można było wykorzystywać do ukrywania nielegalnych transakcji. Trzeba też domagać się od międzynarodowych koncernów sprawozdań o ich zyskach w danym kraju i w ten sposób zapobiegać uchylaniu się tych firm od płacenia podatków.

Czytaj więcej w Money.pl
Miliarder zatrzymany pod zarzutem korupcji Serbska policja poinformowała o zatrzymaniu Miroslava Miszkovicia, jego syna i ośmiu innych osób w policyjnej obławie.
Bush aresztowany. Podejrzany o korupcję Premier Kajmanów McKeeva Bush został we wtorek aresztowany pod zarzutem korupcji po wszczęciu kilku policyjnych śledztw w tej znanej jako raj podatkowy karaibskiej zamorskiej posiadłości Wielkiej Brytanii - poinformowały tamtejsze władze.
Największa afera korupcyjna w Polsce? Kolejne 27 osób jest oskarżonych o płatną protekcję, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej a także przyjmowanie łapówek.
Tagi: korupcja, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz