Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bioton
14.09.2006 14:58

Bioton chce 20 proc. rosyjskiego rynku

Bioton, który w tym roku chce pozyskać 20 mln USD z eksportu insuliny do Rosji, w przyszłym roku zamierza osiągnąć co najmniej 20-proc. udział w tamtejszym rynku, co odpowiadać będzie 40-50 mln USD - poinformował prezes Biotonu Adam Wilczęga.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bioton, który w tym roku chce pozyskać 20 mln USD z eksportu insuliny do Rosji, w przyszłym roku zamierza osiągnąć co najmniej 20-proc. udział w tamtejszym rynku, co odpowiadać będzie 40-50 mln USD - poinformował prezes Biotonu Adam Wilczęga.

We wtorek spółka otrzymała świadectwa rejestracyjne, umożliwiające jej rozpoczęcie eksportu form gotowych insuliny do Rosji.

"Uzyskanie świadectw rejestracyjnych na rynek rosyjski, jeden z kilku strategicznych rynków dla Biotonu, otwiera nam duże możliwości sprzedaży na ten rynek" - powiedział prezes.

"Pozwoli nam to na uzyskanie zaplanowanej sprzedaży na poziomie 20 mln USD na rynek rosyjski w tym roku i przede wszystkim otwiera dla nas ten rynek na dłuższy okres. W przyszłym roku będziemy mogli już w pełnym zakresie uczestniczyć w sprzedaży na ten rynek" - dodał.

Według zapowiedzi prezesa już w przyszłym roku spółka będzie chciała osiągnąć co najmniej 20 proc. rosyjskiego rynku insuliny klasycznej.

Początkowo Bioton będzie eksportował do Rosji formy gotowe insuliny, ale potem będą one produkowane już lokalnie, w fabryce w Orle, gdzie będzie dostarczał substancję czynną z Polski.

"Bardzo zaawansowana jest budowa fabryki w Rosji w Orle, która rozpocznie produkcję form gotowych w II połowie przyszłego roku z substancji produkowanej w zakładzie pod Warszawą" - powiedział Wilczęga.

"To z pewnością wzmocni naszą pozycję rynkową, którą do tego czasu chcemy utrwalić na poziomie minimum 20 proc. udziału w rynku insuliny klasycznej, co odpowiada 40-50 mln USD w skali rocznej" - dodał.

Jak poinformował prezes, w tym roku wartość rynku insuliny w Rosji sięgnie około 300 mln zł, przy czym około 25 proc. tamtejszego rynku przypada na insulinę analogową.

"Rynek rosyjski to jeden z 5-6 największych rynków świata, który rośnie ponad 10 proc. rocznie" - powiedział Wilczęga.

Bioton ma obecnie uzgodnione zamówienia insuliny do Rosji na 8,6 mln USD, które zacznie realizować jeszcze we wrześniu.

"W toku najbliższych tygodni Bioton Wastok (rosyjska spółka Biotonu) uzyska kolejne zamówienia" - zapowiedział szef Biotonu.

Wilczęga poinformował, że w październiku tego roku odbędzie się przetarg rosyjskiego ministerstwa zdrowia na dostawy insuliny w przyszłym roku na tamtejszy rynek. Dodał, że wartość tego przetargu to jest sto kilkadziesiąt milionów złotych.

"Zrealizowanie tegorocznych planów eksportowych do Rosji pozwoli nam na osiągnięcie zakładanych wyników sprzedaży w ogóle, dlatego że Rosja jest tu najbardziej istotnym elementem" - powiedział prezes.

Szef Biotonu podtrzymał zapowiedź osiągnięcia przez Bioton około 100 mln zł zysku netto w tym roku.

"Zakładamy, że wynik Biotonu na koniec tego roku będzie trzycyfrowy i to nawet w kategoriach netto, czyli około 100 mln zł netto, z tym zastrzeżeniem, że zakładamy dodatkowe zyski pozaoperacyjne m.in. dodatkowe zyski finansowe" - powiedział.

"Jak widać na dzień dzisiejszy kurs dolara jest korzystny z punktu widzenia eksportu, a mówi się, że w IV kwartale tego roku może sięgnąć 3,30 zł" - dodał.

Tagi: bioton, business news, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz