Notowania

business news
23.02.2013 09:25

Biura podróży zadłużone na około 8,6 mln zł

Coraz więcej osób wykupuje wakacje zgodnie z zasadą ostatniej minuty, czyli czekając z zapłatą za wycieczkę do ostatniej chwili.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS)

Blisko 430 biur podróży jest zadłużonych na prawie 8,6 mln zł - wynika z najnowszych informacji Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Według danych resortu sportu i turystyki w Polsce działa 3 tys. 400 biur podróży.

Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej podkreśla, że ubiegłoroczny sezon branża turystyczna zakończyła ze sporym długiem - głównie zaufania, ale również finansowym.

_ - Po serii lipcowych bankructw, w sierpniu zmniejszyła się liczba biur podróży i agencji turystycznych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. Ich liczba zmalała z 446 do 387. Ale pod koniec 2012 roku i na początku tego, liczba dłużników znowu zaczęła rosnąć. Jest ich 429, a łączna suma zadłużenia wynosi prawie 8,6 miliona złotych _ - poinformował prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Podkreślił, że w drugiej połowie roku zaobserwowano porządkowanie branży turystycznej, czyli _ słabe biura znikały z rynku, a najwięksi gracze przejmowali klientów mniejszych biur, wzmacniając swoją pozycję _. - _ Ale trudno w tej chwili jednoznacznie stwierdzić, że to uzdrowiło branżę. Poziom zadłużenia jest nadal wysoki, a czynniki zagrożenia nie zniknęły _ - zaznaczył.

W opinii ekspertów, na których powołuje się KRD, w tym roku nastąpi niewielki wzrost liczby polskich turystów wyjeżdżających za granicę i tych, którzy wakacje będą spędzali w Polsce.

_ - W turystyce krajowej w 2013 roku przewidujemy minimalny wzrost liczby podróży, na poziomie 2-3 proc., a wydatki na krajową turystykę w 2013 r. powinny być wyższe o ok. 5 proc. W zagranicznej turystyce w tym roku można mówić o nieco większym wzroście liczby wyjazdów - na poziomie 3-4 proc. Powinniśmy spodziewać się również wzrostu wydatków o 5-10 proc. w stosunku do 2012 roku _ - powiedział cytowany w komunikacie przesłanym przez KRD dyrektor Instytutu Turystyki dr Krzysztof Łopaciński.

Z danych KRD wynika, że coraz więcej osób wykupuje wakacje zgodnie z zasadą _ ostatniej minuty _, czyli czekając z zapłatą za wycieczkę do ostatniej chwili. _ - Ponad 70 proc. klientów wpłaca pieniądze do biura podróży nie wcześniej niż dwa tygodnie przed wyjazdem _ - czytamy w komunikacie.

KRD apeluje do turystów, żeby - zanim wybiorą się na wakacje z biurem podróży - sprawdzali m.in., czy widnieje ono w rejestrze Centralnej Ewidencji i Wykazów Turystyki czy też jest notowane w Krajowym Rejestrze Długów.

Czytaj więcej w Money.pl
Sky Club przed sądem. Zapadła ważna decyzja Ponad 19 tysięcy osób nie wyjechało na wycieczki, a suma wpłat, jakie zostały dokonane, przekracza 30 mln złotych.
Przedsiębiorcy sobie nie płacą. Robi się źle Odsetek firm, które nie mają żadnych kłopotów z uzyskaniem zapłaty lub problem ten u nich maleje (30,8 proc. firm) jest większy niż tych, u których on narasta (23,5 proc.).
Ich długi stale rosną. Mazowsze na czele Rekord zadłużenia - prawie 6 mln zł. To nie dziwi, bo w tej branży źle się dzieje, a na rynku zastój.
Tagi: business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz