Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biura podróży zawieszają wyjazdy do Egiptu

0
Podziel się:

Odwołane są wszystkie wyjazdy do końca października. Co zrobić z utraconą wycieczką?

Biura podróży zawieszają wyjazdy do Egiptu
(Chameleons Eye/Photoshot/REPORTER)

Wezyr Holidays, Neckermann Polska, Itaka zawieszają wyjazdy do końca października. Turyści, którzy wykupili wczasy w kurortach nad Morzem Czerwonym, mogą zamienić je na inne lub otrzymać zwrot pieniędzy, jeśli zrezygnują z wyjazdu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaapelowało dziś do Polaków, aby nie wyjeżdżali do Egiptu. Rzecznik resortu Marcin Bosacki powiedział, że sytuacja w kurortach jest obecnie bezpieczna, ale istnieje bardzo duże ryzyko, że może się ona w najbliższym czasie pogorszyć. Wcześniej resort podniósł stopień zagrożenia dla podróżnych do trzeciego w czterostopniowej skali.

Biuro podróży Wezyr Holidays poinformowało, że turyści, którzy wykupili wczasy w kurortach, mogą anulować rezerwację i otrzymać zwrot pieniędzy. W ciągu dnia informacje o odwołanych wyjazdach do Egiptu do końca października przekazał Neckermann Polska oraz Itaka. W ubiegłym tygodniu, jako pierwsze, wyjazdy do Egiptu odwołało do końca tego sezonu letniego biuro Tui Poland.

Resort sportu i turystyki przypomina, że jeżeli organizator turystyki musi - z przyczyn od niego niezależnych - zmienić istotne warunki umowy z klientem lub odwołać imprezę turystyczną, osoba ta ma prawo uczestniczyć w imprezie zastępczej o tym samym lub wyższym standardzie albo żądać natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych wpłat bez obowiązku zapłaty kary umownej.

_ W związku z aktualną sytuacją w Egipcie i trudnym do przewidzenia rozwojem konfliktu powodującym możliwość wystąpienia realnych zagrożeń dla bezpieczeństwa obywateli polskich oraz zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które kategorycznie odradza podróże do Egiptu informujemy, że od 21.08.13 od godz. 12.00 do 31.10.13 zawiesiliśmy realizację wylotów z imprezami pobytowymi do Hurghady i Szarm el-Szejk _ - czytamy w komunikacie Wezyr Holidays.

Biuro zapewniło, że turyści przebywający na terenie Egiptu są pod stałą opieką polskojęzycznych rezydentów Wezyr Holidays oraz lokalnego kontrahenta Odeon Tours. Powroty wypoczywających odbywają się zgodnie z planem. Izabela Jurczewska z Wezyr Holidays powiedziała, że z biurem w Egipcie przebywa około 2 tys. wypoczywających. _ - Ale to się oczywiście cały czas zmienia _ - dodała.

_ - Klienci, którzy zarezerwowali wyjazd do Egiptu z wylotem od godz. 12.00 w środę do 31.10.13 mogą dokonać bezkosztowej zmiany kierunku na inny z oferty Wezyr Holidays lato 2013 w ramach dostępności miejsc i po aktualnych cenach w systemie rezerwacyjnym _ - przekazało biuro.

Wezyr Holidays umożliwia także anulowanie rezerwacji - bez ponoszenia dodatkowych opłat. Biuro zapewniło, że w takim przypadku klient otrzyma zwrot pieniędzy za odwołany wyjazd w wysokości 100 proc.

_ - W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją monitorujemy stanowisko MSZ oraz bezpieczeństwo naszych klientów w Egipcie i na bieżąco będziemy podejmować dalsze decyzje _ - podkreśliło biuro.

Prezes Neckermann Polska Krzysztof Piątek powiedział, że biuro podróży do końca sierpnia chce przywieźć do kraju wszystkich turystów wypoczywających w Egipcie. - _ Po tym terminie, czyli od 1 września do końca października nie będziemy realizować wyjazdów do Egiptu _ - powiedział. Dodał, że osoby, które w tym czasie wykupiły wycieczkę do Egiptu, mogą ją zamienić na inną bez dodatkowych opłat w ramach oferty biura.

Również Itaka od dziś do końca października zawiesiła sprzedaż wycieczek do Egiptu. Wiceprezes Itaka Piotr Henicz powiedział, że jeśli nie pojawi się komunikat MSZ o czwartym stopniu zagrożenia, to turyści będą powracać do kraju zgodnie z planem. Dodał, że powrót turystów może zakończyć się z końcem sierpnia. Po tym czasie nie będą realizowane wyloty do Egiptu. Klienci, którzy wykupili wycieczki z biurem mogą zamienić wycieczkę. - _ Jeśli ktoś nie będzie w stanie wybrać innej wycieczki z naszej oferty, wówczas otrzyma stuprocentowy zwrot pieniędzy _ - powiedział. Przekazał, że w Egipcie przebywa ok. 2,5 tys. wypoczywających, którzy wyjechali z Itaką.

Według szacunków Polskiej Izby Turystyki w kurortach nad Morzem Czerwonym wypoczywa 12 tys. Polaków.

Wczoraj spotkali się przedstawiciele największych biur podróży oferujących wyjazdy do Egiptu. Ustalili, że nie wycofają na razie wycieczek do tego kraju ze sprzedaży, ale będą ze sobą ściśle współpracować, by sprawnie obsłużyć turystów. Jak mówili, sytuacja w Egipcie i spadek zainteresowania wczasami w tym kraju wymaga od touroperatorów zacieśnienia współpracy.

W ubiegłym tygodniu przez Egipt przetoczyła się fala zamieszek wywołanych tym, że siły bezpieczeństwa przystąpiły do likwidowania w Kairze dwóch obozowisk stronników odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. Zwolennicy obalonego prezydenta utrzymują, że w ich szeregach zginęło 3 tys. ludzi, władze informują o 638 zabitych i ok. 4 tys. rannych. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy, w niektórych regionach godzinę policyjną.

Do zamieszek doszło w ostatnich dniach w jednym z kurortów nad Morzem Czerwonym - Hurghadzie; jednak w miejscach oddalonych od obiektów turystycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Egipt to bardzo duże ryzyko! MSZ apeluje Rzecznik resortu Marcin Bosacki podkreślił, że wydana przez MSZ rekomendacja "nie podróżuj" do Egiptu wynika z tego, że sytuacja w tym kraju radykalizuje się i zaognia.
Nie chcesz lecieć do Egiptu? Zmiana kosztuje Turyści, którzy nie chcą jechać na wykupione wczasy do Egiptu, mogą zamienić wycieczkę - zapewniają biura podróży. Może być jednak drożej.
To nie koniec upadków biur podróży? Sytuacja turystów niewypłacalnych biur w tym roku jest jeszcze gorsza niż przed zeszłoroczną falą bankructw. A zagrożonych upadłością jest ponad 400 z 3,5 tys. firm działających na rynku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)