Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wielka brytania
04.02.2009 06:20

BoE wpompował w rynek 185 mld funtów

Od kwietnia 2008 roku Bank of England starał się wesprzeć rynek kredytowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Jak przypomina BBC specjalny program SLS (Special Liquidity System) miał pozwolić bankom na czasową zamianę aktywów, którymi handel był mocno utrudniony. - np. tych zabezpieczonych kredytami hipotecznymi - na bezpieczniejsze aktywa zabezpieczone przez państwo.

Program działał do 30 stycznia. Skorzystały z niego 32 banki i instytucje finansowe. Ideą, która przyświecała twórcom programu było zachęcenie banków do wzmożenia akcji kredytowej.

Możliwość skorzystania z planu odnosiła się wy łącznie do aktywów pochodzących sprzed 31 grudnia 2007 roku. W sumie BoE otrzymał z banków aktywa o łącznej wartości 287 mld funtów. Dziennikarz BBC Robert Peston podkreśla, że ta liczba pokazuje _ jak poważna była skala załamania rynku papierów wartościowych zabezpieczonych hipotekami i jak desperacko banki potrzebowały gotówki. _

Załamanie rynków finansowych i sektora bankowego jest szczególnie mocno odczuwalne w Wielkiej Brytanii. Brytyjski kanclerz skarbu Alistair Downing zapowiedział, że będzie chciał, bybankowcy wytłumaczyli się ze swoich decyzji, które doprowadziły w rezultacie do dramatycznej utraty wartości przez takie banki jak RBS czy HBOS.

Banki traciły, bo rosły obawy, że udzielona do tej pory rządowa pomoc nie wystarczy na rozruszanie rynku kredytowego i uratowanie banków przed bankructwem. Doszło do tego, że szef nadzoru finansowego lord Adair Turner musiał uspokajać, że żadnemu brytyjskiemu bankowi nie grozi upadłość.

ZOBACZ REPORTAŻ O NAJNOWSZYM PLANIE POMOCY DLA BANKÓW (ang.):

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: wielka brytania, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz