Notowania

Przejdź na
boeing
01.04.2011 08:47

Boeing będzie musiał oddać 5,3 mld dolarów?

Światowa Organizacja Handlu orzekła, że firma otrzymała nielegalne subsydia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PhillipC/CC/Flickr)

Światowa Organizacja Handlu orzekła wczoraj , że firma Boeing otrzymała co najmniej 5,3 miliarda dolarów nielegalnych subsydiów i musi się z nich wycofać lub zrekompensować szkody. W zeszłym roku WTO podobnie orzekła w sprawie subsydiów dla Airbusa.

Spór między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi o subsydia dla Boeinga i Airbusa trwa od sześciu lat. Zdaniem obserwatorów, strona amerykańska będzie się odwoływać.

W przedstawionym w Genewie orzeczeniu WTO wskazała, że UE wykazała, iż Boeing otrzymał _ subsydia eksportowe, które są zabronione _. Unia twierdziła, że owe nielegalne subsydia, m.in. granty i zgoda na bezpłatne wykorzystywanie technologii, które Boeing otrzymał od amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, Pentagonu, a także od stanów Illinois, Kansas i Waszyngton, sięgnęły prawie 24 miliardów dolarów.

Część zarzutów UE oddalono, uznając, że niektóre subsydia, takie jak ulgi podatkowe w stanie Waszyngton, były dozwolone.

Airbus twierdzi, że z powodu nielegalnych subsydiów dla Boeinga poniósł straty sięgające 45 miliardów dolarów.

W zeszłym roku WTO uznała, że pewne dotacje z Unii Europejskiej dla Airbusa były nielegalne i orzekła, że Unia i niektóre z należących do niej państw mają zakończyć udzielanie tych subwencji. WTO zakwestionowała większość dopłat dla największego samolotu pasażerskiego A380. Jednocześnie nie podtrzymała wszystkich skarg strony amerykańskiej.

Czytaj w Money.pl

Tagi: boeing, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz